Gjirokastër, ngrihet task-forcë për trashëgiminë kulturore

Monumentet kulturore të Gjirokastrës do të jenë prioritet i ministrisë së Kulturës edhe në këtë katër vjeçar. Ministrja Elva Margariti njoftoi ngritjen e një Task-Force ndërinstitucionale, si një përkujdesje më shumë për këtë zonë. Task Forca synon rijetëzimin dhe restaurimin e vlerave të trashëgimisë kulturore dhe vendosjen e tyre në shërbim të zhvillimit të turizmit.

‘Jemi këtu për fazën e parë të ngritjes së këtij projekti, të hartimit të projekteve për problematikat e ndryshme, të kemi një listë paraprake që nismat tona t’i shtrijmë përtej ministrisë. Ne do të kemi mundësi që punimet ti fillojmë në janar në mënyrë masive.’- tha Margariti.

E shndërruar në një kantier ndërtimi, investimet në zonën muzeale të Gjirokastrës synojnë transformimin rrënjësor të qytetit. Pavarësisht investimeve, shqetësim mbetet humbja e vazhdueshme e banesave të vjetra karakteristike si pasojë e braktisjes nga vetë pronarët dhe mungesës së investimeve për ruajtjen e tyre, duke rrezikuar peizazhin historik të qytetit.

 

M.Q./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kasem: 11/10/2021 04:15

  Kane 50 vjet qe vetem projekte per Gjirokastren dhe pese shpi kane rregulluar. Thjesht vidhni leket apo keni merak pacen me qaf pazar!

  Përgjigju
 • Iris: 11/10/2021 00:48

  Pronaret duan t'ua restauroni qyl dhe pastaj keni per te pare si do u dalin zot.Me e mira eshte qe shteti t'i pyes per here te fundit ne se i duan,po thane po,detyroini t'i restaurojne,nese thone jo,kalojini ne pronesi te shtetit,restauroini dhe ktheini ne bujtina me emrin e te zoteve,p.sh //Shtepia e Kokalareve//.Shteti t'ju paguaj familjeve te drejten e perdorimit te emrit,kurse cdo fitim tjeter t'i kaloje shtetit,meqe keto shtepi u braktisen nga te zotet e tyre.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit