Gjirokastër/ Rivarrosen në Manastirin e Shën Nikollës eshtrat e 20 ushtarëve grek të rënë në krye të luftës

Eshtrat e 20 ushtarëve grekë të rënë në luftën italo-greke janë rivarrosur në Manastirin e Shën Nikollës në Këlcyrë përmes një ceremonie të organizuar nga Ambasada greke dhe Konsullata greke në Gjirokastër paraditen e kësaj të mërkure.

Prezente në ceremoninë e rivarrosjes së eshtrave të ushtarëve ishte dhe ambasadorja greke në Shqipëri Sofia Filipidhu dhe konsulli grek i Gjirokastrës Lambros Kakkisis. Ceremonia ka nisur me një meshë në përkujtim të tyre.

Eshtrat e ushtareve greke janë gjetur në parcelën e hapur që në janar të vitit 2018 në fshatin Dragot të Tepelenës, ku numri i përgjithshëm i ushtarëve të zhvarrosur është 450, ndërkohë në Manastirin e Këlcyrës janë 970 varre.

1581514675_1581514653grek.jpg

1581514690_1581513957grek.jpg

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i Henri Çilit, a mendoni se po fillon të veprojë drejtësia e re?

Komento

Komente

 • Osmën Sylejmën Osmëni: 12/02/2020 18:52

  Po Dulet mjekra talebane kënduane ritualine? Pse nuk i morene eshtrat në vend të tyre po na i lane peshqeshe?

  Përgjigju
 • Kafsha: 12/02/2020 17:28

  Qelbesira funderrina politikane qe neser pasneser plerat greke do thonë qe manastiri eshte grek tokë greke. Përse e lejuan organet pushtetare nje gje të tillë? Yyyyyyt plera qelbesira!

  Përgjigju
 • Arbëri: 12/02/2020 15:52

  Eshtrat e okupatorve fashit grek që u vërsulën kundër Shqipërisë në 1949-n ...!!!

  Përgjigju