Gjirokastra në festë, turistët kërcejnë nën tingujt e muzikës shqiptare

Gjirokastra në festë, turistët kërcejnë nën tingujt e muzikës shqiptare

Pazari i Vjetër në Gjirokastër

Gjirokastra u gjallërua mbrëmjen e sotme nga shumë qytetarë dhe turistë. Nën tingujt e muzikës popullore live me këngëtarë të njohur qytetarët kanë mbushur pazarin e vjetër të qytetit.

Si një shtegtim drejt paqes shpirtërore e mendore, rituali i lashtë i shtegtimit të bagëtive, një nga ritet antike baritore të pellgut diellor të Mesdheut, e njohur si ‘Transhumance’, është kremtuar sot (e premten 17 maj) në “Qafën e Pazarit”.

Aktiviteti nisi në orën 19:30, me muzikë live me këngëtarët Eranda Libohova dhe Ylli Baka. Në videon e publikuar në rrjetet sociale edhe nga kryeministri Edi Rama, shihet një pjesëmarrje e madhe qytetarësh, të cilët shihen teksa argëtohen nën rimet e muzikës popullore.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Borrell: Lufta në Lindjen e Mesme mund të zgjerohet

Borrell: Lufta në Lindjen e Mesme mund të zgjerohet