Gjirokastra për një javë 'kryeqytet' i kulturës, Festivali Kombëtar mbledh 1200 artistë që do të performojnë në qytetin e gurtë  

Gjirokastra po përgatitet të kthehet në kryeqytetin e kulturës shqiptare prej 24 qershorit deri në 1 korrik.

Festivali Folklorik Kombëtar po shtron qilimin e emocioneve nga performancat e më shumë se 1200 artistëve në të gjithë qytetin. Ministrja Elva Margariti inspektoi përgatitjet e eventit që kthehet pas 8 vitesh.

Festivali Folklorik Kombëtar do të zhvillohet këtë vit, në muajin qershor prej datës 24 qershor e deri me 1 korrik.

Gjirokastra për një javë do të jetë kryeqyteti kulturës shqiptare ndërsa performancat e me tepër se 1200 artistëve do të shtrihen jo vetëm në kala por edhe në zona të ndryshme të qytetit.

Ministrja e kulturës Elva Margariti ka inspektuar nga afër punimet të cilat po kryhen në  kuadër të këtij organizimi.

“Tashmë po shikojmë finalizimin e gjithë atyre përpjekjeve tona. Për Gjirokastrën nuk besoj se ka moment më të mire që të celebroj vetëm të bukurën e Folklorit Shqiptar , por dhe të gjithë gjallërinë që të gjithë e shohin. Gjirokastra është kthyer në një muze në qiell të hapur ku përpos gjithë pjesës së restaurimit dhe qafës së Pazarit ,po gumëzhon përditë nga artizanët , turistët. Festa nuk mbaron në kala. Menjëherë pas kalasë do të takohemi të gjithë këtu dhe do të vazhdojmë me artistë të tjerë të rinj e të vjetër.”- tha Margarti.

Gjatë vizitës së saj, ministrja shoqerohej nga krybashkiaku Flamur Golemi.

“Bashkia e Gjirokastrës po bën dhe vazhdon të bëj atë që i takon detyrat funksionale për ta rritur këtë sipërmarrje për ta shndërruar këtë Festival Folklorik në një festë.”- tha Golemi

Kujtojmë se edicioni i parë i këtij festivali ‘Sofra e Trashëgimisë Shqiptare’ është çelur në  11 tetor të vitit 1968 në qytetin muze të Gjirokastrës duke u konsideruar asokohe si një festival unikal në ruajtjen, mbrojtjen dhe popullarizimin e trashëgimisë kulturore shpirtërore në Shqipëri.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • ilo: 19/06/2023 05:51

    bravo,,gjirokastres,,,ky festival eshte mbajtur c'do vit,,do ishte me mire te mbahej ne korrik,,qe gjirokastra te kishte nje bum turistesh....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Armando Broja në fushë, Chelsea fiton 3-2 me Brighton

VIDEO/ Armando Broja në fushë, Chelsea fiton 3-2 me Brighton