Gjykata e Lartë e Izraelit: Qeveria duhet të angazhojë të rinjtë ortodoksë në shërbimin ushtarak

Gjykata e Lartë e Izraelit: Qeveria duhet të angazhojë të rinjtë ortodoksë në shërbimin ushtarak

1717856219_gtgtgtgt.JPG

Gjykata e Lartë e Izraelit ka vendosur unanimisht se nuk ka më asnjë kuadër ligjor që i lejon qeverisë të "të japë përjashtime të përgjithshme nga shërbimi ushtarak për studentët ortodoksë në shkollat ​​fetare".

Sipas Gjykatës, shkruan La Repubblica - qeveria nuk mund të vazhdojë të udhëzojë ushtrinë dhe Ministrinë e Mbrojtjes që të mos bëjnë dispozita të tilla. Një goditje ndaj qeverisë aktuale të Benjamin Netanyahu, Gjykata e Lartë vendosi gjithashtu se ekzekutivi nuk mund të "sigurojë mbështetje financiare për studentët që studiojnë në shkollat fetare.

Megjithatë, gjykata nuk dha detaje se si, por sipas vendimit, do të zbatonte ligjin ashtu siç është ose sa studentë ortodoksë mund të regjistroheshin për tu bërë ushtar. Vlerësimet flasin për rreth 67 mijë të rinj ortodoksë të kualifikuar për draftin.


Lajmi kryesor:

Lufta Izrael - Hamas/ Media: Pesë të vdekur në bastisjen në kampin e refugjatëve


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë