Gjykata e Lartë vendim historik, ndalon abortin në SHBA! Biden: Mizore! Ne do të garantojmë pilulat

Gjykata e Lartë vendim historik, ndalon abortin në SHBA! Biden: Mizore! Ne do të garantojmë pilulat

Aktivistët e të drejtave të abortit dhe ata kundër në Gjykatën e Lartë

UASHINGTON- Nga sot, miliona gra në Shtetet e bashkuara të Amerikës e kanë të ndaluar të abortojnë. 

Gjykata rrëzoi vendimin historik, disa javë pasi një dokument i paprecedentë i zbuluar sugjeroi që ajo favorizonte një gjë të tillë. Vendimi do të transformojë të drejtat e abortit në Amerikë, me shtetet individuale që tani mund të ndalojnë procedurën.

Gjysma e shteteve amerikane pritet të vendosin kufizime ose ndalime të reja. Trembëdhjetë kanë miratuar tashmë të ashtuquajturat ligje të nxitjes që automatikisht do ta shpallin të jashtëligjshëm abortin pas vendimit të Gjykatës së Lartë. Një numër i të tjerëve ka të ngjarë të kalojnë shpejt kufizimet e reja.

"Prandaj ne mendojmë se Kushtetuta nuk i jep të drejtën për abort...dhe autoriteti për të rregulluar abortin duhet t'i kthehet popullit dhe përfaqësuesve të tij të zgjedhur", thuhet në një pjesë të aktgjykimit.

Një reagim për këtë vendim pati edhe nga Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden i cili e ka cilësuar vendimin mizor dhe po aq ekstrem sa një grua të mbajë një fëmijë që është pasojë e incestit apo e abuzimeve sekuale. Ndër të tjera, Biden ka kërkuar që Sekretari i Shëndetësisë të sigurojë që gratë të mund të marrin pilula aborti dhe ilaçe të tjera të miratuara nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave. Këtë e ka bërë të ditur Shtëpia e Bardhë përmes një shënimi.

Çështja historike e vitit 1973 Roe kundër Wade pa që Gjykata e Lartë vendosi me një votim 7 me dy se e drejta e një gruaje për të ndërprerë shtatzëninë e saj mbrohej nga kushtetuta e SHBA. Vendimi u jepte grave amerikane të drejtën absolute për një abort në tre muajt e parë (tremujorin) e shtatzënisë, por lejoi kufizime në tremujorin e dytë dhe ndalime në tremujorin e tretë. Por, në dekadat që nga ajo kohë, vendimet kundër abortit kanë frenuar gradualisht aksesin në më shumë se një duzinë shtetesh.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:53
Vendimi historik kundër abortit nga Gjykata e Lartë në SHBA, Biden: Mizore! Gratë dhe vajzat të detyruara të mbajnë fëmijën e përdhunuesve

Pas rrëzimit të vendimit afro 50 vjeçar të abortit ka reaguar Presidenti amerikan i shtetit Joe Biden i cili e ka cilësuar këtë vendim si mizor.

"Gjykata ka bërë atë që nuk ka bërë kurrë më parë. Ajo ka hequr shprehimisht një të drejtë kushtetuese që është kaq themelore për kaq shumë amerikanë.  Do të ketë pasoja reale dhe të menjëhershme. Ky vendim është “aq ekstrem sa gratë dhe vajzat të jenë të detyruara të mbajnë fëmijën e përdhunuesit të tyre”.

Teksa ishte duke mbajtur deklaratën e tij Biden ndalon, me sa duket i pushtuar nga emocionet.

“Thjesht më mahnit! Imagjinoni që një grua duhet të mbajë një fëmijë që është  pasojë e incestit!  Është mizore." - tha Biden.

G.MO/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Anonim: 25/06/2022 09:20

  Meqe ju duket kaq mizore imagjinojeni sikur ai femija te ishte njeri nga ju do donit qe mamaja juaj tju vriste? Sepse aborti vret femijen nqs nuk jeni te qarte se cgare eshte si proces.Cfare faji ka femija qe ngjizet? Te gjithe kan te drejte te jetojne. Ka familje plot qe nuk bejne dot femije dhe eshte bekim nga Zoti qe te lindesh.Bravo gjyqtareve amerikane qe respektojne kushtetuten dhe nuk pyesin se cfare mendon presidenti dhe njerezit.

  Përgjigju
 • Iris: 25/06/2022 02:56

  Keta nuk jane gjykates,por 5 talebane qe ndaluan abortin.

  Përgjigju
 • Loni: 24/06/2022 23:33

  Hahaha idiotsi Alla amerikançe... Abort droge arme edhe rock&roll...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja

Ndryshimet në buxhet/ Më shumë fonde për rrugët dhe ‘e-qeverisjen’! 1.9 mld lekë plus për programe zhvillimi, ulje për Shëndetësinë, Financat dhe Mbrojtja