Gjykata ruse: Navalny,30 ditë në paraburgim

Kritiku i Kremlinit Alexey Navalny u urdhërua të qëndrojë në paraburgim për 30 ditë gjatë një seance të mbajtur ditën e sotme në më pak se 24 orë pasi ai u kthye në vend dhe pesë muaj pasi u helmua me agjentin nervor Novichok. Lideri i opozitar rus fluturoi përsëri në Moskë nga Gjermania të Dielën dhe u arrestua menjëherë nga oficerët. Ai u mbajt brenda një stacioni policie në qytetin Khimki, në veri të Moskës qendrore. Navalny u vendos në listën e të kërkuarve federalë të vendit muajin e kaluar për shkelje të kushteve të lirimit të tij në lidhje me një dënim të vitit 2014 për mashtrim, të cilin ai e hedh poshtë si të motivuar politikisht. Shërbimi Penal i Federatës Ruse (FSIN) ka kërkuar që një gjykatë të zëvendësojë dënimin e tij me kusht me një burg. Nëse kërkesa miratohet, Navalny ka të ngjarë të burgoset për 3.5 vjet.


Lajmi kryesor:

Rusi, gjykata fut në burg kritikun e Putinit, Navalny! SHBA dhe BE: Arrestimi i tij, shkelje e të drejtave themelore, lirojeni (VIDEO)


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha