Gjykata shpall fajtore për shpifje ish-ministren teknike të PD Mirela Karabina

Gjykata shpall fajtore për shpifje ish-ministren teknike të PD Mirela Karabina

Plarent Ndreca dhe Mirela Karabina

Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë ka dënuar për shpifje ish-ministren teknike të Arsimit, e zgjedhur nga PD në periudhën e zgjedhjeve të 2017, Mirela Karabina, për dëmin moral ndaj ish-Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Arsimit, Plarent Ndreca.

Gjykata ka detyruar ish-ministren të dëmshpërblejë në vlerën e katër milionë lekëve (të vjetra) ish-Sekretarin e Përgjithshëm Ndreca, për dëmin moral, të ardhur për shkak të shpifjeve publike që ish-ministrja kishte adresuar në dëm të këtij të fundit.

Plarent Ndreca dhe Mirela Karabina në qershor të 2017 u përfshinë në një seri akuzash dhe padishë lidhur me emërimet dhe shkarkimet në Ministrinë e Arsimit në qeverisjen teknike.

Pas më shumë se një viti, Gjykata ka vlerësuar se të gjitha deklarimet publike të bëra nga ish ministrja në adresë të ish Sekretarit të Përgjithshëm të kësaj ministrie janë të pavërteta dhe përbëjnë shpifje.

Ёshtë rasti i parë kur një funksionar i lartë civil, jo vetëm i reziston presionit të funksionarit politik në ushtrimin e detyrës, por kërkon gjyqësisht edhe dëmshpërblim moral ndaj një funksionari të lartë politik dhe e fiton atë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • LULI: 12/11/2018 17:40

  LE TE DALI TE SEMAFORI TANI PER TI DHEN LEKET NDRECES OSE TJA JAPI PARTIA E LESHIT

  Përgjigju
 • PD Krimi: 12/11/2018 17:12

  Edhe Femrat e PDsè jane tè Pèshtira dhe HAJDUTE të Fëlliqura. Bo bo bo bo çfarè Surrat Mushke èshtè kjo Karabina e poshtèrr ! Fytyrè e Dyshimtè , qè edhe Meshkujt i TREMB !?! Mos e dhèntè Zoti ta kesh ktè transeksuale femër për grua!

  Përgjigju
 • Fredi DOBIÇI i Ferrave: 12/11/2018 16:58

  Karabina "NEPËRKË me 7 KOKA" ! Mjerë ai që e ka në Krevat këtë femër HAJDUTE dhe SHTRIGË !? Po për ato Tenderat që bëri kjo "KUÇEDRA" e PDsë , a po HETON PROKURORIA e PLEPAVE ???!!! Kjo bëri namin me TENDERA për 3 Muaj që Drejtonte Ministrinë e ARSIMIT , dhe për këtë ka FAJ edhe PALLAVESHI Edi Rama , sepse i la "shteg" KUKUVAJKËS së PDsë që të VIDHTE dhe GRABISTE SHQIPTARËT !!!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit