Gjyqi i çuditshëm, një tjetër Berishë padit sekretarin Blinken

Gjyqi i çuditshëm, një tjetër Berishë padit sekretarin Blinken

Blinken dhe padia ndaj tij

Një tjetër Berishë, ka paditur Sekretarin e Shtetit Blinken.

Një vit pasi Sali Berisha paditi sekretarin amerikan në Gjykatën Korreksionale të Parisit, një tjetër padi ka ardhur për Blinken, jo nga Tirana, po nga SHBA-ja. Bëhet fjalë për shtetasin Edijan Berisha, i cili e ka paditur Blinken-in në një çështje leje qëndrimi në SHBA.

Sipas dokumentit, që daton në mars 2022, prokurori i kërkon gjykatës të shtyjë shqyrtimin e çështjes pasi ekziston mundësia që ajo të zgjidhet me mirëkuptim pa qenë nevoja për të shkuar në gjykatë.

Rreth një vit para Edijan Berishës, në gusht 2021,  deputeti i PD-së Sali Berisha njoftoi se kishte paditur në Gjykatën Korreksionale të Parisit Sekretarin e Shtetit Blinken pas shpalljes së tij non grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Dy vite nga dorëzimi i padisë, nuk dihet ende se çfarë po ndodh me të në gjykatën e lartpërmendur ndërkohë që Berisha pretendon se shpallja e tij non grata ka ardhur nga lobim i kryeministrit Rama dhe George Soros-it.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Beni: 27/05/2023 18:49

  Sali Berisha duhet shpall non grata edhe ne Shqiperi.

  Përgjigju
  • e drejta: 30/05/2023 09:57

   ME SAKTE DUHET TE ISHTE NE BURG PREJ 25 VITESH

 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ekzekutoi nënën e dy fëmijëve me plumb në kokë, vetëvritet burri i 35-vjeçares shqiptare në Itali

Ekzekutoi nënën e dy fëmijëve me plumb në kokë, vetëvritet burri i 35-vjeçares shqiptare në Itali