Gjyqi ndaj Metës, gjunjëzohet
prokuroria, i bien provat

Gjyqi ndaj Metës, gjunjëzohet<br />prokuroria, i bien provat
Gjykata e Lartë dje mund të konsiderohet se i ka dhënë fund gjyqit penal për korrupsion, ndaj Ilir Metës. Kjo pasi ka pranuar të gjitha provat shkresore të mbrojtjes dhe ka hedhur poshtë prokurorinë për disa nga provat që prej saj, konsideroheshin të rëndësishme.

Goditja më e rëndë, ka qenë rrëzimi i "asit nën mëngë", siç ishte pretenduar nga prokurori Bujar Shehi, kur Kolegji Penal, nuk pranoi hapjen në sallë të dokumentit orgjinal të pahapur ndonjëherë të video-përgjimit në laptopin e sekuestruar nga ish ministri i ekonomisë. Madje as kërkesa e akuzës për 30 ditë kohë për të përgatitur pretencën, nuk u pranua. Seanca e rradhës, u caktuar për datën 6 janar të vitit 2012, kur prokuroria do të paraqesë arsyet, se pse Meta duhet dënuar për veprën penale të korrupsionit, dhe mbrojtja do të sjellë argumetat e saj kundër.

VENDIMET
Kështu dje me një vendim të ndërmjetëm, Gjykata ka rrëzuar kërkesën e Prokurorisë për dëgjimin në seancë të një dokumenti orgjinal që gjendet në laptopin e sekuestruar nga Prifti dhe transkriptimin e videos Meta -Prifti, në emisionin "Top Story" të drejtuar nga Sokol Balla. Kërkesa u bë nga prokurori i çështjes Bujar Sheshi, gjatë paraqitjes së provave materiale dhe shkresore, por më pas u hodh poshtë nga Kolegji Penal.

Trupi gjykues pranoi të merrte në cilësinë e provës nga ana e akuzës, vetëm laptopin , USB-në dhe orën që ka shërbyer si kamera gjatë video-përgjimit të famshëm. (Vazhdon në gazetën e shtypur Shqiptarja.com, sot në treg)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)