Goditet grupi i trafikut të drogës në Itali! Kishte bazë edhe në Shqipëri, kokaina vinte nga Brazili dhe mbahej në Zvicër! 24 në pranga

Goditet grupi i trafikut të drogës në Itali! Kishte bazë edhe në Shqipëri, kokaina vinte nga Brazili dhe mbahej në Zvicër! 24 në pranga

Foto ilustruese

Policia italiane ka shkatërruar një rrjet të trafikut ndërkombëtar të drogës mes Brazilit, Shqipërisë dhe grupit Ndrangheta. Nga operacioni i realizuar në Kalabri, janë vënë në pranga 24 persona, 15 prej të cilëve janë lënë në burg ndërsa 9 të tjerë janë lënë në arrest shtëpie. Megaoperacioni u realizuar në provincat Reggio Calabria, Catania, Messina, Vibo Valentia, Salerno, Milano e Pavia.

Anëtarët e grupit kriminal përdornin celularë të koduar ose kabina telefonike publike për të komunikuar dhe për t’u lidhur me organizata të ndryshme që kishin bazat e tyre operacionale në Shqipëri dhe Brazil.

Në këtë kuadër, gjatë hetimeve u zbulua se organizata kishte mundur të sillte ngarkesa të mëdha kokaine nga Brazili, të magazinuara në Zvicër, për t'u transportuar më pas në Lombardi dhe për t'ua shitur blerësve, përfshirë një grup shqiptar.

Nga hetimet u zbulua se grupi merrej dhe me prodhimin e sasive të mëdha të kanabisit duke u kujdesur për proceset e përpunimit si tharja, peshimi dhe paketimi. Më parë, në një tjetër operacion në Candidon, policia sekuestroi 1227 bimë, si dhe 74 kg kanabis duke cuar në pranga dhe 2 persona.

Grupi kriminal drejtonte gjithashtu një aktivitet të konsoliduar të klasifikimit të drogës nëpërmjet përdorimit të korrierëve të posaçëm, gjithmonë të gatshëm për të furnizuar grupet e tjera, duke vepruar si një anije midis territoreve kalabreze dhe siciliane. 

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan