Greqi, përmbyset varka me refugjatë sirianë, vdes fëmija në ishullin Lesbos, 46 shpëtohen nga Roja Bregdetare

Greqi, përmbyset varka me refugjatë sirianë, vdes fëmija në ishullin Lesbos, 46 shpëtohen nga Roja Bregdetare

Një fëmijë vdiq ndërsa u përpoq të zbarkonte bashkë me një grup refugjatësh lufte në Mitilini (ishulli grek i Lesbos).

Sipas uebfaqes Cnn.gr, varka u përmbys kur pranë sa u afrua një njësi greke e Rojes Bregdetare. Sipas kësaj të fundit, 46 persona u shpëtuan kurse trupi i djalit të mbytur u gjend më vonë.

Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis njoftoi pezullimin e kërkesave për azil në Greqi.

Sipas zyrtarëve të qeverisë së Athinës, dje forcat e policisë kishin bllokuar rreth 10,000 njerëz që tentonin të kalonin kufirin tokësor me Turqinë për tju drejtuar më pas vendeve europiane.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan prej tre ditësh ka hapur dyert për refugjatët në shënjë paraljamërimi për Europën dhe presion ndaj saj për shkak të krizës në Siri.


Lajmi kryesor:

Kriza në Siri, Turqia sulmon me dronë, 19 të vdekur. Ishulli grek Lesbos, banorët dhe roja bregdetare zmbrapsin gomonet dhe sulmojnë gazetarët (FOTO)


  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

OBSH: 90% e popullsisë në botë kanë imunitet ndaj Covid-19

OBSH: 90% e popullsisë në botë kanë imunitet ndaj Covid-19