Greqia, 4 raste me variantin e ri të koronavirusit

Greqia, 4 raste me variantin e ri të koronavirusit

Varianti i ri tani po përhapet në të gjithë botën, ai u gjet për herë të parë në Britani dhe është më i transmetueshëm se varianti origjinal i virusit i identifikuar në Kinë një vit më parë. Një tjetër variant i ri i fundit u gjet për herë të parë në Afrikën e Jugut. Në një deklaratë të fundit 4 raste u identifikuan edhe në Greqi.

“Të katër personat kohët e fundit udhëtuan në Greqi nga Britania. Ata janë në karantinë, "i tha agjencisë së lajmeve Reuters një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë, i cili nuk pranoi të përmendej. Ishte hera e parë që Greqia raportonte raste të variantit të ri.

Greqia shtrëngoi masat kufizuese për një javë duke nisur nga e diela, duke mbyllur sallonet e bukurisë dhe libraritë që ishin lejuar të rihapeshin përpara periudhës së Krishtlindjes, për të përmbajtur përhapjen e koronavirusit.

Vendi, i cili filloi vaksinat e para kundër COVID-19 javën e kaluar, ka raportuar 140,099 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe 4,957 vdekje të lidhura.

Sipas një analize të bërë nga CNN shtetet që kanë konfirmuar variantin e ri të Covid-19 janë Britania e Madhe, Australi, Belgjikë, Brazil, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Xhamajkë, Japoni, Jordani, Liban, Maltë, Luksemburg, Holandë, Zelandë e Re, Norvegji, Pakistan, Portugali, Emiratet e Bashkuara Arabe, Singapor, Koreja e Jugut, Spanjë, Suedi, Zvicër, Tajlandë, Turqi, SHBA dhe Vietnam.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq