Rusia zyrtarizon tërheqjen nga Këshilli i Evropës! 10 shpërthime në Kherson, 1 viktimë

Të paktën një person vdiq dhe katër të tjerë u plagosën në një bombardim rus të Khersonit. Kjo duket si një hakmarrje e Putin pas tërheqjes së forcave ruse nga ky rajon.

Agjentët e policisë ukrainase dhe shërbimet e sigurisë së SBU-së bastisën sot një Manastir të krishterë ortodoks në Kiev, në një operacion që thotë se kishte për qëllim ndalimin e agjentëve rusë që ta përdornin vendin për sabotim, inteligjencë ose armë.

Kremlini nga ana tjetër ka denoncuar kontrollet e vazhdueshme duke i konsideruar si "aksion ushtarak kundër Kishës Ortodokse Ruse". Kjo deklaratë është bërë nga zëdhënësi Dmitry Peskov.

Ndërkohë, OBSH ngre alarmin se dimri i ftohtë në Ukrainë mund të shkaktojë vdekjen e miliona personave. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike vijon të thotë se është e shqetësuar për bombardimin shumë pranë termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia.

Agjencia ruse Russatom paralajmëron se "termocentrali është në rrezik të një aksidenti bërthamor". Një ekip do të vlerësojë dëmet e ditëve të fundit në ndërtesa, sisteme dhe pajisje. Presidenti Zelensky akuzon Moskën se nuk dëshiron të negociojë, por synon vetëm një ndërprerje të armiqësive.  Ndërsa sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëron përgatitje për një luftë të gjatë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:16
VIDEO/ 'Rrihen me njëri-tjetrin me tavolina dhe karrige', rekrutët e Vladimir Putinit e nisin përgatitjet për 'luftë' në një klub nate

Burrat e mobilizuar nga Vladimir Putin, mesa duket u përgatitën për luftë duke u grindur në një klub nate rus.

Pamjet e publikuara në “Daily Mail” tregojnë përleshjen në qytetin rus Yurga, në rajonin e Kemerovës gjatë një nate, dhe ka ndodhur jashtë një kampi stërvitor pikërisht përpara se burrat të dërgoheshin në Ukrainë.

Rekrutët me uniformë shihen duke luftuar me civilët, një shembull i fundit të keqdisiplinës në radhët e Vladimir Putinit. Si pasojë e përplasjes mes rusëve, klubi u shkatërrua pothuajse i gjithi.

Thuhet  se vendasit ishin të zemëruar që burrat e veshur me uniformë ushtarake ishin lejuar të hynin në një klub. Të dy palët luftuan duke përdorur karriget dhe tavolinat si armë.

Ora 19:47
Blinken bisedë telefonike me Stoltenberg! Diskutime rreth mbështetjes për Ukrainën dhe procesit të anëtarësimit të vendeve skandinave në NATO


Sekretari amerikan i Shtetit , Antony Blinken ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në kuadër të takimit të Ministrave të Jashtëm të Aleancës që do të zhvillohet në Bukuresht të Rumanisë, në datat 29-30 nëntor, njoftohet nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Palët diskutuan për prioritetet në kuadër të takimit, nga mbështetja për Ukrainën tek forcimi i kapaciteteve mbrojtëse të Aleancës, deri te procesi i anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Ora 19:36
The Guardian: Ushtarët rusë djegin trupat e shokëve të vdekur


Ushtria ruse dyshohet se hodhi trupat e shokëve të ushtarëve të vdekur në një landfill në Kherson dhe i dogjën.

Dyshohet se ushtria ruse e ka bërë këtë vazhdimisht këtë gjë gjatë verës, kur forcat pushtuese ndodheshin në rajon, raporton “The Guardian”.

Banorët i zonës i thanë gazetës britanike se panë kamionë të hapur rusë të mbërrinin në vendngjarje që mbanin thasë të zinj të cilët më pas iu vunë flakën, duke mbushur ajrin me "një re të madhe tymi dhe një erë të tmerrshme mishi të djegur".

Ora 17:52
Lufta Rusi-Ukrainë po zhvillohet ashpër në Dnipro

1668707808_tretr.jpg

Luftimet e ashpra po vazhdojnë midis rusëve dhe ukrainasve në gadishullin Kinbourne, territor në bregun e majtë të lumit Dnipro, në jug të Mykolaiv, raportojnë mediat e huaja.

"Një operacion ushtarak është duke u zhvilluar aktualisht në gadishull, por nuk jepen detaje për momentin", tha zëdhënësja e Komandës Jugore të Ushtrisë ukrainase, Natalia Goumeniouk. 

Njësitë ukrainase, tha Guvernatori Vitaly Kim, po përpiqen të çlirojnë tre qytete disa kilometra larg qytetit jugor të Mykolaiv, "atëherë rusët do të jenë jashtë të gjithë qarkut", raportoi Espreso TV.

Ekipet e snajperëve ukrainas po përdorin drone për të identifikuar pozicionet ruse në bregun lindor të lumit Dnipro, pas tërheqjes së Moskës nga qyteti Kherson.

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, ka këshilluar civilët në dy rajonet jugore që të lëvizin në Ukrainën qendrore dhe perëndimore. Urdhri për evakuim i qeverisë Zelensky vjen pak më shumë se një javë pasi Ukraina rimori qytetin e Kherson.

Ora 17:14
10 shpërthime në Kherson, humbin jetën 3 persona

1669133477_kherson.PNG

Granatimet ruse vazhdojnë në Kherson, ku 3 persona humbën jetën pas 10 shpërthimeve që ranë sot në qytet.

 Kështu deklaroi kreu i administratës ushtarake të qytetit Galina Lugovaya, raportojnë mediat e huaja.

“Ndodhi në orën 12:01, predha goditi tubacionin kryesor. Fatkeqësisht kemi një të vdekur. Por qyteti vazhdon të bombardohet edhe tani”, thonë autoritetet lokale, duke shtuar se shumë shtëpi janë dëmtuar”, deklaroi Oleksandr Leshchenko, kreu i mbrojtjes civile të këshillit të qytetit Kherson.

Ora 16:50
Putin dhe presidenti kubanez inaugurojnë statujën të Kastros në Moskë

1669131933_kuba.PNG

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij kubanez Miguel Diaz-Canel zbuluan të martën një monument në një sheshin verior të Moskës për liderin revolucionar kuban Fidel Castro, duke u zotuar të thellojnë miqësinë e tyre përballë sanksioneve amerikane kundër dy vendeve.

Castro, i cili mori pushtetin në vitin 1959, nuk përkujtohet me statuja në atdheun e tij, sepse vëllai i tij Raul tha pas vdekjes së tij në 2016, ai donte të shmangte një kult personaliteti, raporton Reuters.

Por Putin ngjalli kujtimin e tij teksa i tha Diaz-Canel-it se të dy vendet duhej të ndërtonin mbi "themelin e fortë të miqësisë" të vendosur midis Kastros dhe udhëheqësve sovjetikë.

"Është një vepër e vërtetë arti dinamike, në lëvizje, duke ecur përpara. Krijon imazhin e një luftëtari", tha Putin për statujën, e cila portretizon Kastron duke shikuar në distancë me duar në ije.

Diaz-Canel tha përmes një përkthyesi: "Unë mendoj se pasqyron personalitetin e Fidelit në luftë, siç e gjejmë veten në luftë sot".

Rusia, e goditur nga sanksionet perëndimore për konfliktin në Ukrainë, po kërkon të forcojë lidhjet politike dhe ekonomike me vendet e tjera. Kuba ka qenë nën një embargo ekonomike amerikane që nga viti 1962 pas revolucionit komunist të udhëhequr nga Castro.

Duke iu drejtuar parlamentit rus, Diaz-Canel tregoi solidaritetin e tij duke miratuar drejtpërdrejt pretekstin e deklaruar të Moskës për dërgimin e trupave të saj në Ukrainë.

“Arsyet e konfliktit aktual në këtë zonë duhet të kërkohen në politikën agresive të Shteteve të Bashkuara dhe zgjerimin e NATO-s drejt kufijve të Rusisë”, tha ai.

Ora 16:24
Bullgaria do ta lejojë rafinerinë ruse të eksportojë naftë

1669130480_BULLGARI.PNG

Bullgaria do ta lejojë një rafineri të naftës, nën pronësi të një kompanie ruse, të vazhdojë operimin dhe eksportimin e naftës në Bashkim Evropian deri në fund të vitit 2024. Kjo u bë me gjithë paralajmërimet nga Brukseli se një gjë e tillë është kundër sanksioneve të vendosura nga blloku.

Marrëveshja mes Bullgarisë dhe kompanisë Lukoil do të kontribuojë me 350 milionë euro në buxhetin e Bullgarisë, sipas vlerësimeve të bëra nga qeveria në Sofje.

“Ne kemi arritur diçka shumë të rëndësishme: nga 1 janari 2023, Lukoil do t’i bëjë në Bullgari të gjitha pagesat për përfitim dhe tatim në prodhim dhe jo siç janë bërë më parë në Holandë apo Zvicër”, tha zëvendëskryeministri bullgar, Hristo Alexiev, pas bisedimeve të zhvilluara me menaxherët e kompanisë ruse të naftës.

Nga kjo marrëveshje përfiton edhe Lukoil, pasi që mund ta përdorë selinë e saj në Bullgarisë për t’iu shmangur pjesërisht embargos së BE-së mbi produktet ruse të naftës.

“Rafineria nuk mund të punojë nëse eksportet kufizohen”, tha drejtori ekzekutiv i Lukoil, Ilshat Sharafutdinov.

Kjo rafineri - e vetmja në vendin ballkanik - është burimi kryesor i naftës dhe benzinës që shitet në tregun bullgar, por gjysma e karburantit të prodhuar aty është vetëm për eksport.

Ajo kontribuon me rreth 9% të prodhimit ekonomik të vendit dhe punëson disa mijëra njerëz. Përveç se do të humbej kapaciteti i rafinimit të naftës, mbyllja e saj do të shkaktonte probleme serioze në tregun e punës në Bullgari.

Në qershor, BE-ja e ndaloi blerjen, importimin apo transferimin e naftës së parafinuar ruse duke filluar nga 5 dhjetori dhe produkteve të tjera të rafinuara të naftës nga Rusia duke nisur nga 5 shkurti.

Bullgaria përbën përjashtim nga ky vendim dhe mund të vazhdojë të importojë naftë bruto dhe produkte nafte përmes transportit detar deri në fund të vitit 2024. Megjithatë, ajo nuk mund të eksportojë produkte nafte të prodhuara nga nafta ruse në Bullgari.

Zyrtarë nga Bashkimi Evropian kanë thënë se produktet e naftës që do të eksportohen nga Bullgaria duhet të jenë bullgare.

“Produktet e naftës që do të nxirren nga nafta Urals do të kenë origjinën nga Bullgaria dhe mund të eksportohen", tha të hënën zëvendësministrja e financave, Lyudmila Petkova, duke iu referuar eksportit të naftës së papërpunuar të Rusisë.

Qeveria e Bullgarisë ka argumentuar se ndalimi i eksportit do ta dëmtonte ekonominë e vendit, pasi që do ta akumulonte një deficit në tregun e saj të brendshëm pasi rafineria e Lukoil-it të ndalojë prodhimin./REL.

Ora 16:11
Ministri ukrainas: Rusia pritet të shpallë thirrjen e dytë për mobilizim ushtarak në janar

1669130061_Hera.PNG

Ministri i Punëve të Brendshme të Ukrainës, Anton Heraschenko, ka shkruar në Twitter duke pretenduar se Rusia po planifikon të shpallë raundin e dytë të mobilizmit në janar.

 “Rusia po përgatitet për valën e dytë të mobilizimit në janar. Plani është që të hartohen 500,000-700,000. 300,000 të hartuar më parë, tashmë të vrarë/të plagosur/të demoralizuar. Rusët kanë filluar të jenë në heshtje të pakënaqur me autoritetet, ata nuk mund të kuptojnë humbjet në ushtrinë e lavdëruar”, ka shkruar Anton Heraschenko në Twitter.

Të hënën, zëdhënësi i Kremlinit tha se nuk kishte plane për mobilizim të mëtejshëm.

Disa janë të shqetësuar pasi dekreti zyrtar që ofron bazën ligjore të draftit ende nuk është revokuar, pavarësisht se Putini shpalli fundin e lëvizjes së mobilizimit.

Ora 15:42
Rusia akuzon Ukrainën për vjedhjen e gazit të destinuar për Moldavinë

1669127950_gazprom.PNG

Gjigandi rus i gazit 'Gazprom' akuzon Ukrainën për vjedhjen e gazit që ajo furnizon në Moldavi dhe që kalon tranzit përmes territorit ukrainas përmes një tubacioni.

Gazprom tha se gazi që arrin në pikën e kalimit pranë kufirit me Ukrainën është më i lartë se vëllimi i gazit që arrin në kufirin moldav pas kalimit në Ukrainë, raportojnë mediat e huaja.

Sipas Gazprom, Ukraina grumbulloi ilegalisht 52.5 milionë metra kub gaz të destinuar për Moldavinë vetëm në nëntor dhe ka kërcënuar të zvogëlojë vëllimin e gazit në fund të muajit, pra në dëm të Moldavisë, nëse praktika e paligjshme nga ukrainasit thith gazin e destinuar për vende të tjera.

Ora 14:45
Scholz: Duhet të përgatitemi për përshkallëzimin e luftës në Ukrainë

1669124840_Scholz.PNG

Gjermania duhet të jetë gati që kriza në Ukrainë të përshkallëzohet, ka thënë kancelari Olaf Scholz.

Duke folur në një konferencë në Berlin, e cila u organizua nga gazeta Sueddeutsche Zeitung, Scholz tha: "Në funksion të zhvillimit të luftës dhe dështimeve të dukshme dhe në rritje të Rusisë, ne duhet të jemi gati për një përshkallëzim".

Ai gjithashtu shtoi se kjo mund të përfshijë shkatërrimin e infrastrukturës.

Scholz tha gjithashtu se udhëtimi i tij i fundit në Kinë ia vlente pasi i lejoi të dy vendet të ndajnë qëndrimin e tyre të përbashkët kundër përdorimit të armëve bërthamore.

Disa ditë më parë, presidenti Volodymyr Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të kursejnë energjinë mes sulmeve të pamëshirshme ruse që kanë përgjysmuar kapacitetin e energjisë së vendit.

Autoritetet thanë se miliona ukrainas, përfshirë në kryeqytetin Kiev, mund të përballen me ndërprerje të energjisë të paktën deri në fund të marsit për shkak të sulmeve me raketa.

Synimi i Rusisë ndaj objekteve energjetike të Ukrainës pason një seri pengesash në fushën e betejës që kanë përfshirë tërheqjen nga qyteti jugor Kherson.

Ora 14:39
Orban ‘provokon’ shfaqet në ndeshjen miqësore të Greqisë me shallin "Hungaria e Madhe”, plasin protestat në Kiev

1669124426_orban.PNG

Kryeministri hungarez Viktor Orban u shfaq në ndeshjen miqësore të ekipit të futbollit me Greqinë i veshur me një shall me një hartë të "Hungarisë së Madhe", me pjesë të shteteve fqinje në të, duke shkaktuar protesta nga autoritetet ukrainase.

Shamia përshkruan një hartë të Hungarisë me pjesë të një numri vendesh të BE-së, duke përfshirë Rumaninë dhe Ukrainën. 

Qeveria ukrainase ka njoftuar se do të thërrasë në protestë ambasadorin hungarez. 

“Promovimi i ideve revizioniste në Hungari nuk kontribuon në zhvillimin e marrëdhënieve ukrainas-hungareze. Ambasadori hungarez do të jetë i ftuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme, e cila do të informohet për papranueshmërinë e aktit të Viktor Orban. Ne presim një falje zyrtare nga pala hungareze dhe një përgënjeshtrim të shkeljeve të integritetit territorial të Ukrainës”, shkroi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Oleg Nikolenko. 

Edhe eurodeputeti rumun Alin Mituta foli për "sjellje të papërgjegjshme" nga ana e Orbanit. "Hungaria e Madhe" i referohet kufijve të Mbretërisë së Hungarisë deri në vitin 1918 dhe tokave të humbura pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Ora 14:28
Shërbimet e Sigurisë së Ukrainës bastisin manastirin në Kiev, Kisha Ortodokse: Bastisja ishte "akt i frikësimit"

1669125531_kisha.PNG

Shërbimi i sigurisë i Ukrainës njoftoi të martën se ka kryer një bastisje në një manastir ortodoks historik në Kiev, mes dyshimeve për aktivitete armiqësore të shërbimeve speciale ruse.

Në një deklaratë të shërbimit ukrainas të sigurisë thuhej se operacioni synonte parandalimin e përdorimit të manastirit për strehimin e grupeve të sabotazhit e zbulimit, shtetasve të huaj apo depozitim armësh.

Kisha ortodokse ruse dhe Kremlini e dënuan bastisjen. Zyrtarët ukrainas thanë se dyshonin se një rrjet spiunazhi rus po vepronte brenda ndërtesës së kompleksit Kyiv Pechersk Lavra. 

Kisha Ortodokse Ruse tani ka thënë se kërkimet janë një "akt frikësimi", raporton news.sky.

"Ashtu si shumë raste të tjera të persekutimit të besimtarëve në Ukrainë që nga viti 2014, ky akt i frikësimit të besimtarëve është pothuajse i sigurt se do të kalojë pa u vënë re nga ata që e quajnë veten komuniteti ndërkombëtar i të drejtave të njeriut", tha Vladimir Legoida, një zëdhënës i kishës.

Ndërtesa është selia e krahut të mbështetur nga Rusia të Kishës Ortodokse të Ukrainës, e njohur si Patriarkana e Moskës, por ajo ndërpreu lidhjet me kishën ruse për pushtimin e Ukrainës. 

Ukraina po vazhdon të përballet me probleme të mëdha të furnizmit të popullatës me energji eletrike si pasojë e sulmeve ruse, por autoritetet u bënë thirrje banorëve në kryeqytet e në zona të tjera të vendit të kufizojnë përdorimin e energjisë teksa ata po riparojnë dëmet në rrjetin elektrik.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u kërkoi banorëve në Kiev e në zona të tjera të goditura rëndë nga sulmet ruse sikurse Vinnytsia, Sumy dhe Odesa, të kursejnë energji.

Ora 13:59
Vullnetarët mbledhin para për përgatitjen e rrobave ushtarake, Kreu i energjisë: Kemi ndërprerje energjie, mblidhni batanijet dhe rrobat e trasha

1669122382_uk.PNG

Me afrimin e dimrit, ushtarët që luftojnë në Ukrainë do të përballen me sfida të reja, raportojnë mediat e huaja.

Specialisti i IT-së Ilyas thotë se gruaja e tij e cila është pjesë e grupit të vullnetarëve, ka mbledhur shuma parash për të përgatitur rroba për ushtarët që luftojnë kundër rusve.

"Ne pothuajse kemi mbledhur shumat e nevojshme të parave", tha ai, duke shtuar se fondet do të përdoren për të blerë doreza dhe çorape të ngrohta. 

Kreu i operatorit kryesor që furnizon me energji elektrike Ukrainën njoftoi sot se ndërprerjet e energjisë elektrike ka të ngjarë të vazhdojnë të paktën deri në mars të vitit të ardhshëm.

“Unë do të doja që të gjithë ta kuptojnë: ukrainasit ka shumë të ngjarë të jetojnë me ndërprerje të energjisë elektrike të paktën deri në fund të marsit,” tha nëpërmjet një postimi në Facebook Sergej Kovalenko, kreu i ofruesit privat të energjisë YASNO.

Ai u bëri thirrje ukrainasve që të grumbullojnë sa më shumë batanije dhe rroba të ngrohta që të përgatiten për dimrin e gjatë dhe të acartë që i pret.

Ora 13:56
SHBA: Zyrtarët e lartë rusë mund të përfshihen në krime lufte

1669121607_uhstar.PNG

Sipas një zyrtari të lartë amerikan, janë shfaqur prova në rritje për sulme "të qëllimshme, pa dallim dhe joproporcionale" ndaj civilëve nga forcat ruse. 

Ambasadorja e Departamentit të Shtetit të SHBA për drejtësinë penale globale, Beth Van Schaack, tha se ka prova të "krimeve sistemike të luftës të kryera në çdo rajon ku forcat ruse janë vendosur". 

Duke komentuar provat nga zonat e çliruara, ajo detajoi abuzimet me burgim të civilëve dhe të burgosurve të luftës, largimin me forcë të qytetarëve ukrainas në Rusi, vrasjet e ngjashme me ekzekutimet dhe dhunën seksuale. Van Schaack sugjeroi që zyrtarët e lartë të Rusisë të mbajnë përgjegjësi për krimet e supozuara.

"Kur ne po shohim akte të tilla sistematike, duke përfshirë krijimin e një rrjeti të gjerë filtrimi, është shumë e vështirë të imagjinohet se si këto krime mund të kryhen pa përgjegjësinë deri në zinxhirin komandues", tha ajo.

Megjithatë, ajo nuk pranoi të thoshte nëse Vladimir Putin mund të ndiqet penalisht për krime lufte në Ukrainë. Ajo tha se prokurorët do të ndjekin hap pas hapi provat derisa të dalin në një konkluzion përfundimtar.

Ora 13:38
BE jep 2.5 miliardë euro shtesë për Ukrainën

1669120509_okb.PNG

Ukraina mori një këst të ri prej 2.5 miliardë euro (2.57 miliardë dollarë) të ndihmës makro-financiare nga Bashkimi Evropian të martën, tha ministri i Financave Serhiy Marchenko dhe presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen.

“Shuma totale e ndihmës makro-financiare e dhënë Ukrainës nga 24 shkurti nga BE-ja arrin në 6.7 miliardë euro”, shkroi Marchenko në Twitter, raporton Reuters.

Kryeministri Denys Shmyhal shkroi në Twitter se ndihma ishte "një hap tjetër solidariteti" dhe shprehu mirënjohjen për liderët e BE-së.

Gjithashtu edhe Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, ka postuar në Twitter ku ka ofruar 2.5 miliardë euro shtesë për Ukrainën.

“Komisioni Europian ka ofruar 2.5 miliardë euro shtesë për Ukrainën. Ne po planifikojmë të miratojmë edhe 18 miliardë euro për vitin 2023, për rindërtimin e shpejtë të Ukrainës. Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme”, ka shkruar Ursula.

Ora 13:20
OKB: 6595 civilë kanë humbur jetën në Ukrainë që nga fillimi i luftës

1669119824_1.PNG

Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (UNHCR) deklaroi ditën e sotme se 6,595 civilë janë vrarë dhe më shumë se 10,000 janë plagosur në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

"Shumica e viktimave civile të regjistruara u shkaktuan nga përdorimi i armëve shpërthyese me efekte të zonës së gjerë, duke përfshirë granatimet nga artileria e rëndë, sistemet e raketave të shumta lëshuese, raketat dhe sulmet ajrore”, thuhet në një dokument mbi të dhënat e OKB-së, raportojnë mediat e huaja.

Sipas të dhënave të konfirmuara të OKB-së: “Më 24 shkurt 2022, kur filloi sulmi i armatosur i Federatës Ruse kundër Ukrainës, deri më 20 nëntor 2022, 16,784 janë vrarë ose janë plagosur, viktima janë 6.595 dhe të lënduarit janë 10.189, përfshirë fëmijë, si në territorin e kontrolluar nga qeveria ukrainase ashtu edhe në atë të kontrolluar nga forcat ruse dhe grupet e armatosura të lidhura me to”.

UNHCR tha se shumica e viktimave ishin si pasojë e përdorimit të armëve të rënda, si sistemet e raketave, raketat dhe sulmet ajrore.

Territoret e kontrolluara nga qeveria, sipas OKB-së, përbënin 82.5% të viktimave në nëntor.

Përmbledhja treguar se rritja e shifrave nga përmbledhja e mëparshme nuk duhet t'i atribuohet vetëm rasteve pas datës 13 nëntor, pasi gjatë kësaj periudhe Zyra ka verifikuar një sërë rastesh nga ditët e mëparshme.

Ora 12:27
Rusia zyrtarizon tërheqjen nga Këshilli i Evropës

1669052613_asdasdasad.JPG

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një dokument që zyrtarizon tërheqjen e vendit të tij nga Këshilli i Evropës, i vendosur tashmë marsin e kaluar, raporton repubblica.

Putin nënshkroi një dekret për shkarkimin e Ivan Soltanovsky nga posti i përfaqësuesit të përhershëm të Moskës në organizatën me qendër në Strasburg, ku lajmi është bërë i ditur nga agjencia Tass.

Ora 12:11
Moska u kërkon politikanëve të dënojnë ekzekutimet e supozuara

1668686583_Moska.PNG

Deputetët rusë u kanë bërë thirrje politikanëve të huaj që të dënojnë ekzekutimin e supozuar të ushtarëve rusë nga forcat ukrainase. 

Videot që qarkullojnë në mediat sociale supozohet se tregojnë ushtarët ukrainas duke qëlluar trupat ruse që ishin shtrirë në tokë nga një distancë e afërt, raportojnë mediat e huaja.

Pamjet duket se tregojnë një nga trupat ruse duke hapur zjarr ndaj ushtarëve ukrainas që qëndronin aty pranë. 

Ajo ka ndezur një debat nëse trupat ukrainase po vepronin në vetëmbrojtje apo po kryenin një krim lufte, megjithëse nuk është e qartë saktësisht se çfarë ndodhi. 

SHBA ka thënë se po monitoron akuzat dhe se të gjitha palët duhet të përballen me pasoja nëse kryejnë abuzime.

Duma e Shtetit të Rusisë tha se politikanët duhet "të dënojnë pa mëdyshje krimet e regjimit të Kievit, për të ndihmuar në mbajtjen e përgjegjësive të autorëve të menjëhershëm të kësaj vrasje brutale dhe patronëve të tyre". 

Ora 11:04
Pas furnizimit me raketa në Ukrainë, hakohet faqja e Princi William nga hakerat rusë

1669112003_William.PNG

Një grup hakerash pro-rus të quajtur si grupi Killnet, kanë pretenduar se ka hequr faqen e internetit të Princit të Uellsit për mbështetjen e vazhdueshme të Britanisë për Ukrainën.

Në një mesazh të postuar në Telegram, Killnet tha se kishte nisur sulmin "për shkak të furnizimit me raketa me precizion të lartë në Ukrainë", raporton express.

Faqja e internetit tani po ngarkohet, Cloudflare, një kompani që ofron lidhje të sigurta në ueb, duket se po ofron kontrolle shtesë të sigurisë në lidhje.

Hakerat pro-rus Killnet u zotua gjithashtu se "të gjitha institucionet mjekësore, shërbimet qeveritare dhe shërbimet online" përballen me një goditje të ngjashme.

Sulmi, i cili mund të ketë ndodhur në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, dukej se ishte një mohim i shpërndarë i shërbimit (DDoS) për të cilët Killnet njihet. edhe pse kjo nuk është konfirmuar. 

Hakerët rusë kanë marrë përgjegjësinë për sulme të shumta ndaj kombeve të ndryshme që nga marsi i këtij viti, një muaj pas fillimit të pushtimit të Ukrainës dhe besohet se kanë qenë pas një hiti të penguar në konkursin e këngës Eurovision të këtij viti.

Ora 11:01
Britania dërgon raketa të avancuara në Ukrainë

1669111385_Britanu.PNG

Forcat Ajrore Mbretërore të Britanisë janë parë duke dërguar furnizime me raketa të tipit Brimstone 2 në Ukrainë. 

Britania dërgoi raketa Brimstone në Ukrainë rreth gjashtë muaj më parë, por ky model i fundit ka dyfishin e rrezes së versionit të mëparshëm duke lejuar forcat e mbrojtjes të synojnë pozicionet ruse edhe më larg. 

Trupat ukrainase janë përpjekur të shkatërrojnë tanket ruse, automjetet dhe rrugët e furnizimit me rreze të gjatë muajt e fundit, raportojnë mediat e huaja.

Raketat Brimstone kushtojnë rreth 175,000 £ dhe përdorin lazer për të goditur objektivat. 

Armët janë veçanërisht të sakta dhe të afta për të minimizuar potencialin për dëme anësore. 

Gjatë fundjavës, kryeministri britanik Rishi Sunak njoftoi një paketë të mëtejshme ndihme prej 50 milion £ për Ukrainën. 

Ora 10:26
Mediat ruse: Putin do të takojë nënat e ushtarëve rusë

1668697924_putin.PNG

Një gazetë ruse raporton se Presidenti rus, Vladimir Putin, do të takohet me nënat e ushtarëve që luftojnë në Ukrainë. 

Tre burime të paidentifikuara brenda administratës presidenciale i thanë gazetës Vedomosti se takimi do të zhvillohej në ditët në vijim, raportojnë mediat e huaja.

Megjithatë, kjo nuk është bërë e ditur zyrtarisht nga Kremlini dhe zëdhënësi Dmitry Peskov ku thuhet se kanë refuzuar të konfirmojnë ose mohojnë planet. 

Në shtator, Moska njoftoi një mobilizim të pjesshëm të 30,000 ushtarëve shtesë, duke tërhequr shumë më tepër rusë në luftën në Ukrainë. 

Ora 10:18
OBSH: Miliona njerëz në Ukrainë rrezikojnë vdekjen gjatë dimrit

1669108919_obsh.PNG

Këtë dimër jetët e miliona njerëzve në Ukrainë do të jenë nën kërcënim, deklaroi Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Gjysma e infrastrukturës energjetike të Ukrainës është ose e dëmtuar ose e shkatërruar dhe 10 milionë janë aktualisht pa energji, tha Hans Henri P Kluge, drejtor rajonal i OBSh-së për Evropën.

Temperaturat parashikohet të bien deri në -20C në disa zona. OBSh ka dokumentuar 703 sulme në infrastrukturën shëndetësore që nga fillimi i pushtimit rus, raporton BBC.

Javën e kaluar, Rusia goditi më shumë instalime energjetike dhe ndërtesa civile në një nga bombardimet e saj më të rënda ajrore të luftës.

Kjo ka qenë një taktikë ruse e kohëve të fundit pas pengesave në fushën e betejës dhe ndikimi i saj ka filluar të ndihet më i mprehtë me fillimin e dimrit.

Sipas Kluge, sistemi shëndetësor i Ukrainës po përballet me ditët e tij më të errëta në luftë deri më tani dhe zgjidhja më e mirë është që konflikti të përfundojë.

Për shkak të sulmeve, qindra spitale dhe objekte të kujdesit shëndetësor "nuk janë më plotësisht funksionalë, nuk kanë karburant, ujë dhe energji elektrike për të përmbushur nevojat bazë", tha ai.

Maternitetet kanë nevojë për inkubatorë, për frigoriferë dhe shtretërit e kujdesit intensiv kanë nevojë për ventilatorë, tha ai, duke shtuar se "të gjitha kërkojnë energji". Deri në tre milionë njerëz mund të largohen nga shtëpitë e tyre në kërkim të ngrohtësisë dhe sigurisë, thotë OBSh.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë