Halloween kthehet në traditë, ja çfarë veshën vipat

Halloween kthehet në traditë, ja çfarë veshën vipat
Festa e njohur e Halloween është kthyer në një traditë edhe në Shqipëri. Origjina e saj vjen nga Irlanda e cila ka qenë “Dita e të gjithë Shenjtorëve”, por në Amerikë ka pësuar ndryshim duke simbolizuar një traditë të vjetër kelte, e cila ka të bëjë me ditën ku nuk ka kufi mes botës së të gjallëve dhe të vdekurve.

Për këtë arsye ditën e 31 tetorit, njerëzit maskohen me duke personifikuar personazhe të ndryshëm dhe në të shumtën e rasteve edhe të frikshëm. Prej disa vitesh diçka e tillë ka nisur të ndodhi edhe në vendin tonë. Pubet dhe lokalet e Kryeqytetit kanë qenë të populluara nga njerëz të maskuar me veshje të ndryshme dhe të frikshme. Po kështu edhe arredimi i tyre ka qenë nën atmosferën e festës së Halloween.

Edhe personazhet e njohura të show bizit shqiptar nuk e kanë lënë këtë event pa e shfrytëzuar dhe pa u kamufluar si personazhe të ndryshëm fantastikë.Në foto shohim emra si Enca Haxhia, Andresa e “Të dielës shqiptare”, Era Rusi, Afërdita Dreshaj, Enrika Derza, Albana Osmani, Floriana Garo, Beatrix Ramosaj, Tuna, Ledi Vokshi, Flaka Krelani, Genta e BB5, Jeta Faqolli, Rita Ora etj, kanë zgjedhur veshje mjaft të veçanta për këtë ditë. Genta e BB5 kishte vendosur të personifikonte Marilyn Monroe, ndërsa Era Rusi na ka kujtuar një personazh mjaft të dashur të fëmijërisë si Borëbardha.

Ndërkohë që emra si Enca Haxhia, etj kanë menduar të sjellim diçka më të fortë. Megjithatë disa personazhe janë munduar të jenë më festiv si geisha Floriana Garo, apo si Beatrix Ramosaj. Shumëllojshmëria e ngjyrave pikturave kanë mbizotëruar atë natë për ta, duke konkurruar edhe vipat jashtë shtetit. Të shohim se çfarë fantazish do të sjellë Halloween-i i ardhshëm për ta dhe për vipat e tjerë.
Su/ Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Berisha u ka futur tmerrin demokratëve, e mbajnë lider 80 vjeç e ‘non grata’

Berisha u ka futur tmerrin demokratëve, e mbajnë lider 80 vjeç e ‘non grata’