Hallvë me qumësht nga zonja Albana

Hallvë me qumësht

Përbërësit:

  • 200 ml qumësht
  • 300 ml ujë
  • 2 gota sheqer
  • 2 gota miell
  • 120 gr gjalpë / margarinë
  • 2-3 lgj vaj

Përgatitja:

Vendosim në një enë qumështin, ujin dhe sheqerin dhe e lëmë sherbetin në zjarr në temperaturë të ulët. Ndërkohë kaurdisim miellin me gjalpë ose margarinë duke e përzierë herë pas here në zjarr mesatar. Sapo mielli të marrë ngjyrë shtojmë sherbetin dhe e lëmë derisa hallva të trashet.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

‘Serbia po organizon arratisjen e të burgosurve nga Kosova’, ministrja e Drejtësisë kërkon hetim ndërkombëtar: Beogradi synon të godasë rendin publik

‘Serbia po organizon arratisjen e të burgosurve nga Kosova’, ministrja e Drejtësisë kërkon hetim ndërkombëtar: Beogradi synon të godasë rendin publik