Hallvë, tradita e amvisave të Tiranës sjell nga sipërmarrësja Eva Prespa

Hallvë, tradita e amvisave të Tiranës

Përbërësit:

  • 2 lgj gjalpë
  • 1 gotë miell misri
  • 2 lgj miell gruri
  • 1 gotë sheqer
  • 700 ml ujë
  • Arra sipas dëshirës

Përgatitja:

Në një tigan me nxehtësi mesatare vendosim gjalpin të shkrijë. Paralelisht kemi vënë ujin dhe sheqerin për sherbetin. Kur gjalpi fillon të shkrijë shtojmë miellin e misrit sikurse dhe miellin e grurit. E përziejmë mirë derisa të errësohet. Shtojmë shërbetin dhe e përziejmë gjatë gjithë kohës afërisht 20 minuta. E punojmë hallvën derisa të fillojë të shqitet nga tigani. Sipas dëshirës mund t'i shtojmë fruta të thata sipas shijes.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)