Hapet në Krujë ‘muzeu i Arbëreshëve’, Rama ndan pamjet: Hapësirë dialogu dhe komunikimi mes brezash

Hapet në Krujë ‘muzeu i Arbëreshëve’, Rama ndan pamjet: Hapësirë dialogu dhe komunikimi mes brezash

Muzeu 'Shtëpia e Arbëreshëve'

Në Krujë do të hapet një muze kushtuar arbëreshëve të Italisë të cilët ndër shekuj ruajtën gjuhën dhe traditat arbërore.

Rama ka ndarë pamjet nga muzeu që do quhet “Shtëpia e Arbëreshëve”, ku do të paraqiten simbolet e ruajtura nga ata që prej shekujsh më parë kur u larguan nga Shqipëria, ‘Arbëria’ e asaj kohe.

“Mirëmëngjes, dhe me imazhet e Shtëpisë së Arbëreshëve, që do të hapë dyert në kryeqendrën arbërore të Krujës, ju uroj një ditë të mbarë”- shkruan Rama në facebook.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Eri: 24/11/2023 10:35

    Pse ne Kruje ? Arbeteshet jane kryesisht toske dhe ky muze duhet te behej ne Sarande ose Gjirokaster. Aq me teper qe nje pjese e tyre vjen nga Morea (Peliponezi).

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Me flamurin kuqezi dhe këngë për sulmuesin shqiptar, tifozët turq: Të duam Rey Manaj

VIDEO/ Me flamurin kuqezi dhe këngë për sulmuesin shqiptar, tifozët turq: Të duam Rey Manaj