'Harta e re në Ballkan' reagon ministri gjerman: Ballkani s’ka të ardhme me kufijë të rinj

Shpërndarja e një harte për ndryshim të kufijve në Ballkan ka nxitur reagime edhe në mesin e anëtarëve të Bashkimit Evropian. Ministri gjerman për Evropën, Michael Roth në lidhje me dokumentin ka shkruar se shtetet në Ballkanin Perëndimor kanë të ardhme vetëm si shoqëri multi-etnike dhe multi-religjioze.

Shtetet në Ballkanin Perëndimor kanë të ardhme vetëm si shoqëri multi-etnike dhe multi-religjioze. Pajtimi dhe bashkëpunimi rajonal janë kyç për paqe, demokraci dhe prosperitet. Vizatimi i kufijve të ri është rrugë e rrezikshme”  thekson ministri.

Dokumenti në fjalë besohet të ishte përgatitur nga kabineti i kryeministrit slloven Janez Jansha dhe nga kabineti i kryeministrit hungarez, Viktor Orban. Edhe pse Jansha, refuzoi tu përgjigfjet pyetjeve të gazetarëve në lidhje me të.

 

Countries on #WesternBalkans have a future only as multiethnic and multireligious societies. Regional reconciliation and cooperation are the keys for peace, democracy and prosperity. Drawing new frontiers is a dangerous path.

S.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sa ndikon te vendimet e Ramës? Linda Rama: S’ka rëndësi kush ka të drejtë, por që të shkohet drejt së drejtës