HEC-i në Valbonë, Administrativja rrëzon padinë e disa banorëve

Gjykata Administrative

Gjykata administrative rrëzon padinë e disa banorëve të Tropojës që kundërshtojnë ngritjen e hidrocentralit në Parkun Kombëtar të Valbonës. Nën shoqatën “Toka” banorët kishin paditur vendimin e Këshillit Kombëtar të Territorit ku kërkohej anulimi i lejes dhënë për ndërtimet në Dragobi.

Edhe më parë e njëjta gjykatë ka rrëzuar padinë e banorëve për pezullim punimesh, ndërsa pas vendimit banorët u shprehën se do të ankimojnë në Gjykatën e Apelit.

Pak javë më parë për të ndarë shqetësimin e banorëve dhe dialogun e tyre me përfaqësues të qeverisë shqiptare aktivitetit të shoqatës “Toka” iu bashkua dhe ambasadori amerikan Donal Lu në Tropojë. Vendimi i Administratives i hap rrugë "Gener 2" për ndërtimin e HEC-it në Valbonë.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama-kryebashkiakëve: Asnjë buxhet nuk e kalon filtrin pa pastrimin, ta bëni edhe sikur të duhet i gjithë buxheti