Helmimi i krutanëve nga uji, Bakiu: Artur Bushi të japë dorëheqjen, Alibeaj: Mbi 1200 të helmuar

Nënkryetari i PD Enkelejd Alibeaj, dhe deputetja e Krujës Merita Bakiu, në një prononcim për mediat në oborrin e Kuvendit deklaruan se qeveria duhet të reagojë e të veprojë sa më parë në lidhje me helmimin e qytetarëve të Krujës nga uji i pijshëm.

Deputetja Bakiu tha se kryebashkiaku i Krujës, Artur Bushi, duhet të japë dorëheqjen sa më parë. Më tej, ajo theksoi se shumë qytetarë po trajtohen në shtëpi pasi në spital mungon insfrastruktura.

“Ka shumë banorë që po trajtohen në shtëpi. Ajo që është shqetësuese për krujën, është mos furnizimi me ujë. Kjo i ka cuar familjet në një krizë tjetër përvec sëmundjes. Është e tmerrshme që qeveria nuk ka reagyar në kohë, vetëm pas 3 ditësh kur filluan mediat. At5herë erdhi ministrja e shëndetësisë, në të njëjtën kohë kur spitali nuk ka as infrastrukturë.Ska ndodhur më parë në Krujë. Artur Bushi të japë dorëheqjen. Mendohet në përgjigjet që kanë ardhur jo zyrtare, se uji është kontaminuar” - tha Bakiu.

Alibeaj tha se Rama duhet të reagojë pasi e ka përgjegjësi njerëzore, politike e ligjore. Më tej, ai theksoi se qytetarët po vuajnë dhe askush s'po ju gjendet pranë.

“1200 qytetarë të Krujës, vogëlushë, familjarë e të moshuar janë të shtruar në spitale, pa përmendur ata që janë në shtëpia. Kush e shkaktoi, pse e shkaktoi, e patë përgjigjen e djeshme të kryerministrit. E ka detyrë politike kryeministri, deyrë njerëzore në radhë të parë e më pas ligjore. Askush nuk ju ndodhet afër. Dikush duhet ta ngrejë si problem. Skemi një projektligj, kjo çështje duhet politizuar se parlamenti për këto çështje është. S’kemi si ta kërkojmë si interpelancë, që të kujtohemi pas dy javësh. Njerëzit sot po vuajnë.”-tha Alibeaj.

 


Lajmi kryesor:

Mbi 600 të helmuar në Krujë! Pas 4 ditësh,nis furnizimi me ujë, por jo për ta pirë e gatim! ISHP: Uji ka bakterin Enterokokus! Përgjegjësia e ujësjellësit, të kishin reaguar më shpejt


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Përfundon blloku i dytë i banesave në Kavajë, Rama: Për të mos lënë vetëm as edhe një familje