Heqja e taksave me Serbinë, Kurti: Hyn në fuqi para mesnatës e do të zëvendësohet me reciprocitet

Albin Kurti

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur në konferencë për mediat se taksa ndaj produkteve serbe do të hiqet tërësisht dhe do të zëvendësohet me reciprocitet.

Do të hyjë në fuqi sot para mesnatës dhe do të mbetet deri më 15 qershor kur do të bëhet një vlerësim se si ka ecur vendimi sa i përket implementimit”, tha Kurti.

Më herët taksa ishte hequr vetëm për produkte të lëndës së parë që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Kurti tha se masa e reciprocitetit është në vijë me marrëveshjen e CEFTA’s dhe praktikat tregtare europiane.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Itali, burri plagos me armë gruan shqiptare dhe më pas e godet me thikë, arrestohet 48-vjeçari