Hidhet shorti për Kupën e Amerikës 2024, Argjentina me rivalët e përbetuar, Brazili në ‘grupin e ferrit’

Hidhet shorti për Kupën e Amerikës 2024, Argjentina me rivalët e përbetuar, Brazili në ‘grupin e ferrit’

Messi, Pulisic, Vinicius

Është hedhur shorti për grupet e Copa Amerika 2024 dhe turneu i verës së Ardhshme pritet të jetë shumë i zjarrtë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në fazën e grupeve, 16 ekipet pjesëmarrëse në turneun e verës së ardhshme (2 prej të cilëve nuk janë përcaktuar ende) mund të fillojnë përgatitjet e tyre për turneun CONEMBOL.

Argjentina që është skuadra kampione në fuqi, është shortuar në grupin A ku do ë luajnë mes 2 skuadrave si Peruja dhe Kili, ndërsa skuadra e fundit e grupit do jetë fituesi i “Play off” mes Kanadasë, Trinidat dhe Tobago.

Në grupin B, Meksika do të përballet me Ekuadorin, së bashku me Venezuelën dhe Xhamajkën.

Grupi C do të jetë interesant me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat do të luajnë me Uruguain, Panamanë dhe Bolivinë.

Por, Grupi D është cilësuar si ‘grupi i vdekjes’, aty ku është shortuar Brazili, së bashku me Kolumbinë, Paraguain dhe fituesin e play off mes Hondurrasit dhe Costa Rikas, me shumicën e lojtarëve që i luajnë në Premier Ligën e Anglisë.

Copa America do të zhvillohet në qershor dhe korrik të verës 2024, me aksionin që do të nisë më 20 qershor dhe do të përfundojë me finalen e madhe më 14 korrik.

Grupet për 'Copa America 2024'

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane