Himarë/ Ndezën zjarr dhe dogjën sipërfaqe me ullinj dhe shkurre, 2 persona nën hetim (Emrat)

Himarë/ Ndezën zjarr dhe dogjën sipërfaqe me ullinj dhe shkurre, 2 persona nën hetim (Emrat)

Zjarri në fshatrat Kallarat dhe Qeparo

Policia e Himarës ka identifikuar dy autorët e dy rasteve të zjarrvënieve në fshatrat Kallarat dhe Qeparo. Çize Xhaferi dhe Sotire Jovani janë vënë nën hetim pasi ndezën zjarr për të pastruar tokën dhe për të djegur mbeturinat. Si pasojë e zjarreve që këta dy shtetas vunë flakët u përhapën dhe u dogjën sipërfaqe toke me ullinj dhe shkurre.

Njoftimi i policisë

Himarë/Policia identifikon autorët e 2 rasteve të zjarrvënieve në fshatrat Kallarat dhe Qeparo.  

Procedohen penalisht 2 shtetasit që ndezën zjarret nga përhapja e të cilëve u dogjën sipërfaqe toke me ullinj dhe shkurre. 

Në vijim të punës hetimore për identifikimin dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të autorëve të zjarrvënieve, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Himarë referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi penal për shtetasit:

Ç. Xh., banues në Himarë, pasi duke pastruar tokën, ka ndezur zjarr për djegien e disa barishteve, në fshatin Kallarat, dhe si pasojë e përhapjes së flakëve është djegur një sipërfaqe me shkurre; 

S. J., banuese në Himarë, pasi ka ndezur zjarr për të djegur mbeturina, në fshatin Qeparo, dhe si pasojë e përhapjes së flakëve janë djegur disa pemë ulliri, në pronësi të saj.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme. 

Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë apelon për të gjithë banorët, që në asnjë rast të mos shkaktojnë zjarrvënie, pasi do të përballen me ligjin. Policia fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe Komisariatin Dixhital, për çdo rast të zjarrvënies apo të paligjshmërisë në tërësi, duke iu garantuar anonimatin dhe reagim të shpejtë e të paanshëm.
 

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Erdogan: Nëse Izraeli përpiqet të vrasë anëtarët e Hamasit në Turqi, do ta paguajë shtrenjtë

Erdogan: Nëse Izraeli përpiqet të vrasë anëtarët e Hamasit në Turqi, do ta paguajë shtrenjtë