Histori suksesi! 21-vjeçari shqiptar që fitoi zemrat e kanadezëve! Lojtari i talentuar i hokejit

KANADA- Arbër Xhekaj, një i ri i talentuar në hokej ka fituar menjëherë zemrat e kanadezëve në sportin e hokejit. Ai luan për ekipin e NHL-së. 21-vjecari ose “fillestari i paharruar” siç e përshkruajnë mediat e huaja doli në qendër të vëmendjes 3 ditë më parë, ku u përball aty me Zack Kassian, i cili konsiderohet si një ndër lojtarët më të urryer.

Gjatë ndeshjes, pati një moment tensioni mes të dyve, aty 21-vjeçari shqiptar heq dorezat dhe grushton kundërshtarin, i cili përfundoi i shtrirë. Stili i tij i lojës, por edhe dueli i fundit, ka bërë që lojtari shqiptar i Montreal të kthehet menjëherë në më të pëlqyerin në NHL.

Xhekaj ka lindur në qytetin e Hamiltonit. Ai ka nënshkruar kontratë tre vjeçare me National Hockey League (NHL), liga kryesore e lojës popullore të hokejit në Kanada me një nga skuadrat më të njohura. në Amerikën e Veriut "Montreal Canadiens". I njohur me nofka të ndryshme për shkak të mbiemrit të tij që fillon me “Xh”, Arbëri ka fituar zemrat e kanadezëve, por edhe të komunitetit shqiptar me suksesin e arritur.

Ai aktualisht renditet i dyti në mesin e të gjithë mbrojtësve kanadezë për sa i përket përqindjes së goditjeve (55.5 përqind).

Arbër Xhekaj
 

S.C/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hason Boksieri: 25/10/2022 13:02

    Shume arritje e madhe, rahje me grushta!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës