Historia reale e dashurisë në anijen 'Titanic', ja personazhet e vërtetë që frymëzuan filmin (FOTO)

Emiilio Portaliuppi dhe Madeleine Astor

Në "Titanic" ka ndodhur realisht një histori dashurie midis një vajze të klasit të parë dhe një burri nga një klasë e ulët, që u zbulua përmes intervistave të vetë 'Jack'-ut real.

Emilio Portaluppi pagoi për një biletë të klasit të dytë, ndërsa Madeleine Talmage Astor, gruaja e manjatit John Jacob Astor, ishte në klasin e parë me një biletë 247 £.

Portaluppi, i cili vdiq në moshën 93-vjecare, në vitin 1974, ishte gjithmonë një zotëri i nderuar dhe kurrë nuk zbuloi të vërtetën e lidhjes së tij me zonjën Astor edhe pasi i mbijetoi katastrofës.

Por në një nga intervistat ai pranoi se kishte një lidhje midis të dyve.

Një dokumentar italian i History Channel tregoi  historinë e 37 prej qytetarëve të vendit që ishin në bord, ku vetëm tre mbijetuan.

Emilio erdhi në Titanic si i ftuar nga familja Astor.

Historia e tij pasqyron shumë nga përshkrimi i James Cameron i Jack Daëson në filmin e vitit 1997 dhe mendohet se regjisori është bazuar në historinë e jetës së tij.

Si Daëson, Portaluppi ishte një pasagjer në anije përmes një ‘goditje’ fati dhe ai u ftua të bashkohej me pasagjerët e klasit të parë për darkë në natën që Titanic goditi ajsbergun.

Ai ishte një gurgdhendës i respektuar që kishte punuar në relievet e Ndërtimit të Bursës së Nju Jorkut dhe konsiderohej se kishte një talent të jashtëzakonshëm.

Ai kishte qenë në Itali për të vizituar familjen e tij dhe po kthehej në Milford, Neë Hampshire.

Fillimisht ishte prenotuar në një nga anijet e tjera të linjës Ylli i Bardhë, “Oqeani II”.

Sidoqoftë, ai mori një telegram nga Astors duke e ftuar të bashkohej me ta në Titanic ndërsa ktheheshin nga një pushim në Egjipt.

Ata, siç duket, donin që ai të përdorte aftësitë e tij në statujat jashtë vilës së tyre në Neëport.

Claudio Bossi autori i një libri me titull “Titanic”, i tha “Discovery Neës”: “Vetëm në vitet e fundit të jetës së tij, kur u kthye në Itali, ai tregoi përrallën e udhëtimit të tij në Titanic për gazetarët vendas.”

Mbijetesa e Portaluppi është e tronditur në mister pasi tregimi i tij i ngjarjeve ndryshoi me tregime të ndryshme.

Ai nuk foli për katastrofën deri vonë në jetën e tij, por rrethanat e sakta nuk dihen.

Fakti që ai ishte në  varkën e shpëtimit me numër 14 kur u mor pastaj nga Carpathia është diçka e sigurtë.

Pasi u zgjua nga zhurma e ajsbergut ose nga një shpërthim në dhomën e motorit, ai shkoi në kuvertë. Një version që dha Portaluppi ishte që ai u hodh në det dhe notoi në një pjesë të madhe akulli lundrues, duke e mbajtur të gjallë derisa të merrte një nga varkat e shpëtimit.

Një histori tjetër, ishte që ai shkoi të hipi në një barkë që ishte gjysmë e mbushur, por ra në ujë dhe notoi për dy orë, derisa u zhduk nga deti.

Në kërkesën e tij për kompensim prej 25 mijë dollarë ndaj pronarëve të anijes, ai tha: “Unë isha në ujin e Oqeanit Atlantik përpara dy orësh, me dhimbje në trup dhe nën agoni”.

 Është pohuar gjithashtu në kohën e fundosjes se kishte hipur  në një varkë shpëtimi i veshur si grua.

Në të vërtetë, kur Carpathia dërgoi një listë të të mbijetuarve, emri i tij u vendos si ‘Zonja Portaluppi'.

Pasi mbijetoi Titanikun ai luftoi krah ushtrisë italiane gjatë Luftës së Parë Botërore dhe u martua për herë të dytë pavarësisht se nuk u nda asnjëherë nga gruaja e tij e parë.

Zonja Astor u martua përsëri gjatë Luftës së Parë Botërore, duke humbur pasurinë që ajo trashëgoi nga burri i saj.

Më shumë se 1.500 njerëz ndërruan jetë  në Titanik, duke e bërë atë një nga katastrofat detare më vdekjeprurëse në historinë moderne.

Vetëm 16 varka druri shpëtimi dhe katër anije të vogla u transportuan në bord, të mjaftueshme për të akomoduar 1,178 njerëz, por vetëm një e treta e kapacitetit të përgjithshëm të anijes.

Edëard Smith, kapiteni i anijes, zbriti me anije.

Fjalët e tij të fundit ishin: "Epo djema, ju e keni kryer detyrën tuaj dhe e keni bërë mirë. Nuk pyes më prej jush. Ju liroj. Ju e dini rregullin e detit.

Çdo njeri është për veten e tij tani dhe Zoti ju bekoftë!”

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento

Komente

  • Rodolf: 21/01/2020 18:13

    Jo sepse ata e kryejne denimin.pse te vuajne pasoja te tjera.un nuk jam dakort.sepse keta deputet qecjan sot pse nuk denojen.ligji eshte njelloj per te gjithe,ne nuk jemi njelloj te gjithe per ligjin.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

E pazakontë! Nxënësit mësim në qendër shëndetësore, shkolla u shemb nga tërmeti