Humbje e madhe në atletikë! Kelvin Kiptum, rekordmeni botëror në maratonë vdes në një aksident bashkë me trajnerin e tij

Humbje e madhe në atletikë! Kelvin Kiptum, rekordmeni botëror në maratonë vdes në një aksident bashkë me trajnerin e tij

Kelvin Kiptum dhe makina e aksidentuar

Kelvin Kiptum, mbajtësi i rekordeve botërore në maratonë, vdiq të dielën në mbrëmje në një aksident automobilistik në Kenia. Ai ishte 24 vjeç. Trajneri i tij, Gervais Hakizimana, gjithashtu vdiq nga përplasja.

Aksidenti ndodhi përgjatë rrugës që lidh qytetet Eldoret dhe Kaptagat, në perëndim të vendit afrikan, në zemër të rajonit malor, i njohur mirë si bazë stërvitore për skiatorët kenianë.

Atletja Milcah Chemos tha se ajo shkoi me urgjencë në spital së bashku me një grup atletësh sapo mori vesh lajmin e aksidentit. Me ta ishin edhe familjarët e Kiptum për të identifikuar trupin.

Kelvin Kiptum ishte njeriu i parë që vendosi rekord në maratonë në më pak se dy orë e një minutë. Për të qenë të saktë, dy orë e 35 sekonda, një rekord i vendosur në maratonën e Çikagos tetorin e kaluar, duke thyer atë të mbajtësit të mëparshëm, gjithashtu kenian, Eliud Kipchoge. Rekordi i Kiptum u ratifikua vetëm javën e kaluar.

Presidenti i Federatës Botërore të Atletikës, Sebastian Coe tha: “Jemi të tronditur dhe të pikëlluar kur mësuam humbjen e Kelvin Kiptum dhe trajnerit të tij Gervais Hakizimana. Në emër të Ëorld Athletics, i shpreh ngushëllimet e mia familjes, miqve, shokëve të skuadrës dhe Kenias. Vetëm një javë më parë isha në Çikago, ku Kelvin kishte vendosur rekordin e tij të bujshëm të maratonës, për të ratifikuar atë rekord historik. Një atlet i jashtëzakonshëm që lë një trashëgimi po aq të pabesueshme, do t'i mungojë”.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?