Hungari, Szijjarto: Sanksionet e BE
kundër Rusisë, të padobishme

Hungari, Szijjarto: Sanksionet e BE<br />kundër Rusisë, të padobishme
Ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto, i ka quajtur sanksionet ekonomike të Evropës, kundër Rusisë të padobishme.

Deklarata e ministrit të Jashtëm hungarez, vjen vetëm një javë para vizitës së presidentit rus, Vladimir Putin.

Qëndrimi i Hungarisë në lidhje me sanksionet e vendosura kundër Rusisë, është se ato janë të padobishme. Duke goditur ekonominë e Rusisë, Evropa ka goditur ekonominë e saj”,  është shprehur ai.

Sanksionet ekonomike kundër Rusisë, u vendosën në vitin 2014, pas aneksimit të paligjshëm të rajonit të Krimesë nga Rusia.

Hungaria është anëtare e BE-së dhe e NATO-s, ndërkohë ka marrëdhënie të mira me Moskën që prej vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Del VIDEO-ja e momentit kur qëllohet për vdekje shqiptari në Greqi, klientët largohen të tmerruar

Del VIDEO-ja e momentit kur qëllohet për vdekje shqiptari në Greqi, klientët largohen të tmerruar