I ftohti i merr jetën 70 vjeçarit
Ramasaco:Erdhi i vdekur në spital

I ftohti i merr jetën 70 vjeçarit<br />Ramasaco:Erdhi i vdekur në spital
TIRANE- Hysni Xhabafti, nga zona e Saukut, u bë dje viktima e parë e të ftohtit që ka mbërthyer vendin. i moshuari ishte duke ecur i vetëm në këmbë, në zonën e "Ali Demit", kur është shembur papritur në tokë. Sipas mjekëve 70- vjeçarit i ka rënë infarkt. Liljana Ramasaco, drejtoreshë e Shërbimit  Parësor Rajonal, nën varësinë e së cilës është edhe urgjenca e Tiranës, na shpjegon se kur ka mbërritur autoambulanca, 70-vjeçari ka qenë i vdekur.

A ka mbërritur tek urgjenca e Tiranës sot personi iu quajtur Hysni Xhabafti?
Po! Urgjenca e Tiranës është lajmëruan në telefon nga kalimtarë të rastit për këtë person dhe autoambulanca është nisur menjëherë, por kur ka mbërrutur ekipi ynë, 70-vjeçari kishte ndërruar jetë

A mund të na thoni ju se cili është shkaku që i ka marrë jetën 70-vjeçarit?
Unë nuk mund ta them këtë gjë. Ai nuk është dërguar fare në spital, por është dërguar në morgun e Tiranës. Ndaj unë nuk mund të them se çfarë ia ka shkaktuar vdekjen këtij personi, pasi janë këta ekspertë që janë marrë me hetimin e shkaqeve.

Sipas ekspertizës paraprake thuhet se 70-vjeçari ka pësuar infarkt, a mund t'i ketë shkaktuar i ftohti?
As për këtë nuk mund të të them gjë. Pasi kemi të bëjmë me një rast konkret dhe unë nuk mund ta flas se nuk jam marrë fare me këtë rast.

Por a mund të themi se nga ana mjekësore i ftohti mund të shkaktojë infarkt?
Në paketën e këshillave që ne kemi përgatitur për të gjithë grupmoshat, se si të mbrohen nga i ftohti, përfshihen edhe ata që vuajnë nga sëmundjet kronike kardiake.

(shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Financimi rus/ Ligjet që shkeli Kryemadhi, çfarë rrezikon nga mosdeklarimi i llogarive bankare jashtë vendit

Financimi rus/ Ligjet që shkeli Kryemadhi, çfarë rrezikon nga mosdeklarimi i llogarive bankare jashtë vendit