I kërkoi mos të jetë në Kuvend, Berisha sfidon SHBA-në dhe sulmon Yuri Kim: Gabove rëndë me barin që iu përmende demokratëve, nuk heq dorë nga misioni im

Ish-kryeministri Sali Berisha dhe ambasadorja Yuri Kim

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar me një sulm të drejtpërdrejt ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila sot i kërkoi Lulzim Bashës prerë që të distancohet nga Sali Berisha dhe ta largojë nga grupi parlamentar i PD-së për legjislaturën e re të parlamentit në shtator.

Sali Berisha thotë se deklarata e ambasadores ishte fyese për çdo demokrat dhe shqiptar, pasi iu ka përmendur barin, ndërkohë që shton se më këtë ka gabuar rëndë pasi çdo shqiptar i ka dëgjuar këto citate vetëm në diktaturë apo nga racistë albanofobe.

Sali Berisha nënvizoi se kurrë nuk do të heqe dorë nga misioni i tij, të cilin sipas tij ja kanë besuar zgjedhësit shqiptar. Ish-kreu i PD-së madje ka sfiduar SHBA-në, duke ftuar Sekretarin e Shtetit të ndikoje tek Edi Rama që të votojnë në parlament ligjin e vetingut të politikanëve.

Berisha beson se shpallja e tij 'non grata' nga SHBA është bazuar në lobimin korruptiv të Edi Ramës dhe George Soros, ndërkohë që i fton të publikojnë dokumente apo prova që faktojnë vendimin e SHBA, për ta shpallur të padëshiruar nga ky shtet. Berisha e mbyll shkrimin e tij duke theksuar se shqiptarët janë njerëz të lirë dhe me dinjitet qe nuk meritojnë bar, por transparence.

'Sot ambasadorja e SHBA Yuri Kim, me nje deklarate fyese per cdo demokrat dhe shqiptar duke iu permendur barin, ne dhunim flagrant te misionit te saj, i kerkoi Kryetarit te PD qe Sali Berisha te mos futet ne parlamentin e ardhshem. Lidhur me keto deklaroj sa vijon:

Asnje shpifje, trillim apo sajim nuk mund te pengoje kurre Sali Berishen te permbushe misionin e tij te besuar nga zgjedhesit shqiptar ne mbrojtje te interesit kombetar dhe publik te shqiptareve.

Qe nga data 19 maj 2021 dhe deri sot pas vendimit te Sekretarit Blinken, te bazuar ne lobimin korruptiv te Edi Rames dhe George Soros, armik i demokracise se shqiptareve dhe shpifjet e tyre, une i kam kerkuar dhe i kerkoj Sekretarit Blinken te publikoje çdo fakt, dokument apo prove qe ai ose kushdo tjeter mbi toke disponon per te faktuar ato qe ka shkruar ne vendimin e tij. Por deri sot nuk eshte publikuar asnje prove dokumet apo fakt vetem e vetem se ato nuk ekzistojne. Per te gjitha keto une kam njoftuar se kam paditur Sekretarin Blinken per shpifje ne Gjykaten Korreksionale te Parisit.

Deri sot Departamenti i Shtetit me zedhenesin e tij ka informuar se Sekretari Blinken vendimin e ka te bazuar ne raporte te NGO lokale, rajonale dhe nderkombetare, raportet e mediave dhe raportet investigative antikorrupsion te qeverise shqiptare.

Domethene vendimi i Sekretarit Blinken eshte bazuar ne raportet e armiqeve te mi, NGO te kontrolluara nga George Soros dhe raportet e mediave te kontrolluara nga qeveria dhe raportet sekrete te Edvin Rames te pa publikuara kurre ne Shqiperi.

Duke shprehur bindjen se vendimi eshte nje abuzim i paster me ligjin e Kongresit te SHBA, perdorimin e tij si arme kunder kundershtareve politik te multimilardierit George Soros dhe mikut te tij te ngushte Edi Rama, une pavaresisht nga keto perseri ftoj Sekretarin Blinken ti bej te gjithçka publike.

Perveç ketyre e ftoj Sekretarin e Shtetit te ndikoje tek Edi Rama qe te votojme ne parlament ligjin e vetingut te politikaneve.

Une dua ti rikujtoj Zonjes ambasadore se ke gabuar rende me barin qe iu permende demokrateve. Ne kete kontekst shprehja juaj se PD nuk mund te haje bar eshte nje fyerje per çdo demokrat dhe per çdo shqiptar te cilet citate te ngjashme i kane degjuar vetem ne diktature apo nga raciste albanofobe.

Se fundi, nuk e di nese takimi i sotem i Zj ambasadore Kim ka ndonje nxitje nga denoncimi im i marreveshjes se dyshimte qe u njoftua se u arrit ne prani dhe me nxitjen tuaj midis Kryetares se KLGJ, Llagami dhe Instutut East Ëest qe sipas burimeve amerikane drejtohet nga Delina Fico. Duke ju kerkuar mundesisht te beni transparente kete marreveshje ju siguroj se sikunder deri sot do te denoncoj çdo afere te dyshimte nga cilido dhe pa asnje hezitim.

Shqiptaret jane njerez te lire dhe me dinjitet qe nuk meritojne bar por transparence! sb'- shkruan Berisha.

Sot diplomatja amerikane, Yuri Kim, i kërkoi Lulzim Bashës që të distancohet nga Sali Berisha dhe këtë mesazh ndonëse e artikuloi në gjuhën angleze, e ka thënë në mënyrën më 'shqiptarçe', duke iu referuar një shprehje të periudhës së komunizmit. “Një parti nuk mund të 'hajë bar' për hir të një deputeti”, tha sot Kim, referuar shprehjes së thënë në komunizëm “edhe bar do hamë dhe nuk do i përkulemi armikut”. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:41
Berisha zbulon bisedën: Fola me Bashën pas deklaratave të ambasadores së SHBA, nuk më tha asgjë

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha thotë se do të ulet krenarisht në parlament, edhe pas ultimatumit që i bëri ambasadorja amerikane Yuri Kim se në shtator nuk duhet të jetë në Kuvend.

 “Unë jam një deputet që do të shkoj të ulem krenarisht në vendin tim. Me një motivim më të madh se herë tjetër. Se cili është vendimi që do të marrin ambasadorët, është punë e tyre.”, u shpreh Berisha.

Berisha zbuloi se sot ka folur me Bashën pas deklaratave të ambasadores së SHBA teksa thotë se as i tha gjë dhe as i kërkoi.

‘’Kam folur me Bashën pas deklaratave të Yuri Kim. Basha nuk më tha gjë as i kërkova gjë. Unë jam në misioni tim të besuar nga qytetarët, sepse PD nuk mund të dhunojë të drejtat dhe liritë e qytetarëve. Unë ftoj cilindo përfaqësues të SHBA-ve dhe çdo person tjetër që të paraqesë një fakt të vërtetë kundër meje, por ato nuk ekzistojnë.’’- thotë Berisha.

Më tej ai shton se nuk po e vendos në pozitë kryetarin e PD, por deklaron se një parti nuk meriton të ekzistojë nëse nuk qëndron mbi dinjitetin njerëzor.

‘’Bashën nuk po e vë në pozitë. Pozitë e vështirë për të do të ishte nëse nuk do të qëndroja për dinjitetin njerëzor. Një parti që nuk qëndron për këto parime, meriton të mos ekzistojë. Kjo është e qartë për çdo demokrat.’’- tha ish-kryeministri për RTV Ora.

M.Q./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento

Komente

 • shqiptar: 30/07/2021 21:39

  jo mor plehre Berisha, nuk eshte fyese per mua deklarata e ambasadores. Ne fakt as me behet vone fare se cfare thote nje ambasadore ne shqiperi. Per mua eshte fyese dhe depresuese te te shoh ty te ulesh ne Kuvend pas 30vjetesh gjoja demokraci. Kush nuk e sheh kete gje eshte fiks njesoj si ty. Ty dhe te gjithe idiotet qe ke pasur krahut majtas e djathtas ne rugen tende. Je nje nga llumet e shoqerise shqiptare. Shpresoj ta mare perendia ne dore ceshtjen tende se me keta njerez ketu ne Shqiperi nuk ke me pune ....

  Përgjigju
 • Loni: 30/07/2021 18:09

  Nuk ja mbyll gojen ambasadorja doktorit. Iku koha e komunizmit qe nuk lejohej fjala e lire. Doktori e ka mision fjalen e lire. Nuk e ndalon njeri doktorin qe te denoncoje te gjitha aferat qe behen ne kete shtet. Po mos te fliste nuk merrej njeri me te. Jane sms e njerezve qe ai i publikon, problemi i qeverise dhe ambasadores.

  Përgjigju
 • Cuko: 30/07/2021 17:27

  Kapaciteti i ish-Saliut ishte ish-Kryetar Kooperative. E njef mire jonxhen ish-Kryetari...m3 mezat e rinj

  Përgjigju
 • AltinTop: 30/07/2021 17:11

  Sali Non Grata nuk e dorezon PD bashke me shpellaret e tjere qe kane djegur e vjedhur Shqiperine disa here.

  Përgjigju
 • andon: 30/07/2021 16:53

  c’rendesi ka keta vjedhin thon i ka fajet sala keta vrasin thon sala keta shkaterrojn thone sala i ka fajet , te njejtin mendim kam dhe ne une e dorzove vet o sale , ke 8 vjet qe je super aktiv , pse duhet ta dorzoje , kur kishe mundesi te beje reforme dhe te merrje student dhe ta nderroje Shqiperine . tash je teper von .

  Përgjigju
 • dorina: 30/07/2021 16:43

  Po nuk u arestua krimineli shpellar Sali NON GRATA kurr nuk do te kete parti demokratike.... Sigurisht qe Basha eshte bashk autor ne krim prandaj nuk ndahen nga njeri tjetri. Demokratet duhen te ndahen nga shpellaret.

  Përgjigju
 • Ali Posrima: 30/07/2021 16:10

  O Salë, do e hash te sat'ëme. Dikur e fitoje lojen me bllof dhe Amerikanet te linin te fitoje, gjoja se e hanin bllofin tend. Po ja qe ti i morre per budallenj dhe jo vetem e mbushe kupencpor dhe e derdhe. Tani piji lengun bllofit.

  Përgjigju
 • Curri: 30/07/2021 15:43

  Berisha, je gabim: eat the grass ka kuptom figurativ. Do te thote qe pd, duhet te jetoje duke gelltitur corben tende te prishur, ose clirohet duke te perjashtuar nga grupi parlamentar. Le te themi qe te te liroj nga detyrimi i te qenit pjese e PD..si liroi Rama Tom Doshin. Ja sqarimi figurativ i thenies se ambasadores, mare nga fjalori. “When you kick someone's ass so hard, they land in a field surrounded by cows. Their only option is to comply with cow customs and join in on the eating of the grass.”

  Përgjigju
 • Havel: 30/07/2021 15:39

  Vetëm arkivoli do të drejtojë gungaçin Berisha!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

 U dënua me 2 vite burg,  Llalla fotografohet në Romë duke pritur trenin