I programuar në fundjavë, Formula 1 anulon Çmimin e Madh të Italisë

I programuar në fundjavë, Formula 1 anulon Çmimin e Madh të Italisë

Formula 1

Formula 1 të mërkurën anuloi Çmimin e Madh të Emilia-Romagna të kësaj fundjave pasi shiu i dendur dhe përmbytjet vdekjeprurëse në veri të Italisë e bënë të pasigurt vazhdimin e garës në Imola. Zyrtarët në Itali kanë paralajmëruar banorët në rajon që të kërkojnë sipërfaqe më të larta këtë javë pasi reshjet e dendura shkaktuan vërshimin e lumenjve të fryrë nga shirat, përmbytjen e qyteteve dhe ndërprerjen e shërbimeve të energjisë dhe rrjeteve celulare.

Të paktën tetë persona kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë larguar nga shtëpitë e tyre. Vendimi për anulimin e garës e njoftoi Formula 1 në një deklaratë.

"Masat janë  marrë sepse nuk është e mundur të mbahet në mënyrë të sigurtë eventi për tifozët tanë, ekipet dhe personelin tonë dhe është gjëja e duhur dhe e përgjegjshme për t'u bërë duke pasur parasysh situatën me të cilat përballen qytetet dhe qytetet e rajonit. Nuk do të ishte e drejtë të bëhej presion i mëtejshëm mbi autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës në këtë kohë të vështirë”, njofton F1.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)