Iftari i parë i muajit të shenjtë të ‘Ramazanit’ bën bashkë përfaqësuesit politikë! Meta, Alibeaj në tavolinë me Veliajn dhe Ballën! E pranishme edhe Kim

Iftari i parë i muajit të shenjtë të ‘Ramazanit’ bën bashkë përfaqësuesit politikë! Meta, Alibeaj në tavolinë me Veliajn dhe Ballën! E pranishme edhe Kim

Begaj në tavolinë me përfaqësues fetarë dhe politikë

Iftari i parë i muajit të shenjtë të Ramazanit ka bërë bashkë disa prej figurave kryesore të politikës shqiptare. Në një darkë të shtruar nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, ku i pranishëm ka qenë edhe presidenti i vendit, Bajram Begaj, të pranishëm kanë qenë edhe figurat kryesore të partive politike shqiptare.

Ajo çfarë bie në sy është fakti se në të njëjtën tavolinë janë të ulur, kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, kryetari në detyrë i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, sekretari i Përgjithshëm i PS-së. E pranishme në tavolinë me ta është edhe ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim.

Begaj i ulur pranë kreut të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë si dhe kryegjyshit botëror bektashian, Baba Mondit, ka shprehur edhe urimet e tij për nisjen e muajit të shenjtë.

“Ishte kënaqësi e madhe për mua t’i bashkohesha tryezës së iftarit të parë të muajit të shenjtë të Ramazanit. Ky muaj është një mundësi, në të cilën shqiptarët e besimit mysliman afrohen me Zotin nëpërmjet agjërimit dhe veprave të mira. Dëshiroj t’i uroj agjërim të lehtë e të pranuar të gjithë besimtarëve. Ramazani është muaji i paqes, mëshirës hyjnore dhe solidaritetit ndërnjerëzor. Është muaji i mirësisë ku dalin në pah cilësitë më të mira të njeriut si përkushtimi, toleranca, durimi dhe dashuria për Zotin e njëri-tjetrin.  Gëzuar Muajin e Bekuar të Ramazanit! Të keni paqe e begati në familjet tuaja! Agjërim të lehtë e të pranuar!”-shkruan Begaj.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • katoliku: 30/03/2023 11:47

  Qe krytari i Komunitetit Mysliman te Shqiperise njihet edhe si kryetar i Bashkesise islame te Shqiperise e kemi e dimme mire, por ju zoti Kreshnik a e dini se ne kalendarin syrtar te Komunitetit Mysliman Te Shqiperise esbte e zyrtarizuar edhe dita e Ashures ose dita e dhjete sipas perkthimit ne gjuhen shqipe. Shteti vepron drejte neqoftese e zyrtarizon si dite ose Faste Zyrtare.

  Përgjigju
 • Kreshnik: 29/03/2023 11:40

  Tjeter fakt qe bie ne sy eshte edhe ftesa qe nuk i esbte drejtuar komuniteteve fetare.Persa i permet Kryegjyshates. Boterore esbte institucion i brendshem i Komunietit Mysliman te Shqiperise,qe do te thote se ka ardhur koha qe shteti te mos abuzoje me Kryegjyshaten boterore,sepse Kryetari i Komunitetit MySliman eshte edhe kryetar i Bashkesise islam, Pra aktualisht ne postin e kryetarit te Bashkesise Islam te Shqiperise esbte zoti Bujar Spahiu

  Përgjigju
 • andi: 26/03/2023 13:28

  Pyetje per Komunitetin Mysliman - A kane detyrim politikanet myslimane te agjerojne gjate Muajit te Ramazanit?

  Përgjigju
 • anonim: 26/03/2023 12:42

  Ne foto te iftarit shikohet edhe mistiku mysliman dervish Mondi. "ashuret* u *harruan* deri ne diten e Matemit.

  Përgjigju
 • Oputt: 23/03/2023 23:19

  Iftari qe duhej te ishte per fukarenjte. Qe agjerojne. Gylenxhijte bejne qoka me like balla e kimete...yyyttt

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Bie prodhimi, KESH blen 9.8 mln euro energji elektrike

Bie prodhimi, KESH blen 9.8 mln euro energji elektrike