Ikja nga paraburgimi është bërë si ‘lojë fëmijësh’, italianët në alarm pas arratisjes së Edison Pulës: Mund të jetë ndihmuar nga Ndrangheta

Ikja nga paraburgimi është bërë si ‘lojë fëmijësh’, italianët në alarm pas arratisjes së Edison Pulës: Mund të jetë ndihmuar nga Ndrangheta

Edison Pula dhe momenti i arratisjes

‘Mjeshtri i arratisjeve’ Edison Pula mund të jetë ndihmuar për largimin e tij nga burgu i Trevisos në Itali nga grupi i famshëm mafioz ‘Ndrangheta’. Kjo por edhe fakti se vetëm  këtë vit kanë qenë 8 rastet e arratisjeve nga burgjet në vendin fqinj ka ngritur alarmin për autoritetet e sigurisë atje.

 ‘Ikja nga paraburgimi është bërë një sistem i lehtë”’– thotë sekretari i përgjithshëm i S.PP. – Sindikata e Policisë së Burgjeve – Aldo Di Giacomo. Ai ka ngritur shqetësimin se të burgosurit e kanë të lehtë të largohen nga qelitë e se nuk mund të bëhet asgjë për të komanduar krerët e klaneve që komandojnë nga telefoni.

Ai thotë se nuk ka pasur asnjë nënvlerësim i të burgosurit të rrezikshëm shqiptar Edison Pula, 27 vjeç, i arratisur nga burgu Treviso por sipas tij krimi shqiptar ka qenë prej kohësh aleat në veri me “Ndrangheta” dhe klanet mafioze për të menaxhuar trafikun e drogës dhe prostitucionit dhe ka treguar një “hap cilësor” dhe egërsi duke ngjitur komandën mbi territore”.

 “Si në filmat më klasikë dhe më të famshëm njeriu arratiset duke prerë hekurat e qelisë dhe duke u ulur me çarçafët. Tani presim zhurmën e zakonshme mediatike dhe notat e zakonshme të politikanëve të alarmuar vetëm kur ndodhin këto gjëra. Realiteti është se evazionet të gjitha së bashku – janë trefishuar në harkun kohor të disa viteve, para së gjithash sepse ata që organizojnë arratisjen përfitojnë nga “vrimat e mëdha” të sistemit të burgjeve: nga mungesa e personelit te mungesa. të mbikqyrjes dhe sistemeve infrastrukturore në institucionet të cilat janë gjithashtu një shekullore. Dhe përkundrazi Ministria mendon për “shtëpitë e dashurisë” në zbatim të të ashtuquajturit plan për afektivitetin dhe seksin e të burgosurve që i nënshtrohen regjimit 41 bis me 28 milionë eurot e gjetura nga qeveria sa hap e mbyll sytë. Është prova më klasike e provuar se ministri dhe qeveria nuk e kuptojnë se çfarë ndodh në burgun ku bosët dhe krerët e klaneve vazhdojnë të komandojnë rehat përmes telefonit dhe ku arratisja bëhet skenari i një filmi”, shprehet Di Giacomo.

Edison Pula, 27 vjeç, shqiptar, ka mbledhur dënime prej 16 vitesh në Shqipëri për tentativë vrasje, grabitje, mbajtje eksplozivi dhe krime të tjera që lidhen me trafikun e drogës. Dhe në Itali nuk ishte më pak. Të hënën ai duhej të ishte paraqitur në gjykatë në Bolzano, pasi akuzohej se kishte kryer rreth pesëdhjetë vjedhje. Por në fakt nuk është prapa hekurave, përmes një super arratisje nga burgu i Trevisos. Një dron mund të jetë bërë aleati i Edison Pulës për arratisjen. Mediat italiane shkruajnë se me shumë mundësi atij i është dërguar nga ajri sharra me të cilën ka prerë hekurat e qelisë.  27- vjeçari që njihet si mjeshtër i arratisjeve dhe i vjedhjeve serial, u largua së bashku me dy shqiptarë të tjerë, këta të fundit të arrestuar brenda pak orësh.

Edison Pula, anëtar i bandës së Niklës, u arrestua në shkurt të këtij viti në qendrën tregtare Emisfero di Silea. Ai ishte pjesë e bandës së grabitjes së shtëpive mes Trevisos dhe Bellunos. Ai është një nga të dyshuarit për grabitjen e biznesmenit Giancarlo Miotto në Mogliano Veneto. 

Pula, 'mjeshtër i arratisjes' ishte i dënuar me burg për vrasje, grabitje dhe trafik droge. Ai ishte ndaluar me urdhër-arrest për tentativë vrasje, grabitje, posedim eksplozivi dhe krime të tjera që lidhen me trafikun e drogës, të gjitha të kryera jashtë Italisë. I riu është mjeshtër i arratisjes pasi në vitin 2016 u arratis nga burgu në Komisariatin e Krujës duke kapërcyer murin rrethues.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Një ditë më parë u gjobit nga AKM, Bashkia e Vlorës s’reflekton! Mbeturinat ‘derdhen’ rrugëve, koshat plot e përplot

Një ditë më parë u gjobit nga AKM, Bashkia e Vlorës s’reflekton! Mbeturinat ‘derdhen’ rrugëve, koshat plot e përplot