Ikmet Mino, mjeshtri i vozave të drurit në Këlcyrë: Qeveria duhet të mbështesë artizanët e rinj që tradita më mos zhduket

“Ndodhemi në Këlcyrë ku tradita nuk është zhdukur sepse ka një personazh simpatik i cili nuk e ka braktisur traditën e prodhimit të vozave të drunjta. Është Ikmet Mino, unikal në gjithë Shqipërinë”.

Artizani Ikmet Mino e ka trashëguar zanatin dhe prej 55 vitesh punon vozat e drunjta për mbajtjen e verës, rakisë dhe djathit.

“E kam filluar punën që nga 1967, kam punuar vetë por dhe kam mësuar  disa nxënës se kam pasur kurs profesional. Eshtë zanat i rrallë dhe i vështirë”, tha ai.

Ikmeti na fton në punishte për të pare gjithë procesin e punimit të vozave. Lënda e parë është lisi i cili nuk mungon në pyjet e Përmetit pavarësisht se dora e njeriut nuk ka kursyer pyjet vitet e fundit.

“Kur fillojmë të përgatisim vozën, duhet të bëhet një zjarr dhe me anë të zjarrit ngrohet dhe spërkatet me ujë dhe i vihet kavo që I jep formën rrethore”, shpjegon ai.

Pas viteve ’90 baxhot përdorën enë plastike, por tashmë duket se janë rikthyer sërish tek vozat për ruajtjen e djathit.

“Vozat e djathit përdorën në zonat e Gjirokastrës, Labërisë por ka filluar ti tërheqë dhe zona e Fierit. Djathi rri i pastër në dru, ndryshe nga enët plastike”.

Shumë të rinjtë në Këlcyrë e kanë mësuar zanatin nga Ikmeti, por shumica prej tyre janë larguar në emigrim. Përmes Report TV, apelon qeverinë të krijojë skema mbështetëse për artizanët e drurit.

“Kam pasur kurs por nuk mund ta mbaj sepse të gjitha shpenzimet i kisha të miat. Unë jam 71 vjeç ndaj detyrohem të mbaj dy djem, kursantë që më ndihmojnë, por pjesa më e madhe e atyre qe mbaruan kursin kanë emigruar. Për të hapur një punishte është vështirë se do investim të blesh makineritë dhe të sigurosh lëndën e parë, ndaj shteti duhet të na mbështesë të rinjtë që duan ta ushtrojnë këtë zanat”, shprehet artizani Ikmet Mino.

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Aksidenti tragjik në Itali, fjalët e para të një zjarrfikësi: Ka shumë vdekje

Aksidenti tragjik në Itali, fjalët e para të një zjarrfikësi: Ka shumë vdekje