IKMT bllokon një kompani që nxirrte inerte në lumin Vjosë (FOTO)

IKMT bllokon një kompani që nxirrte inerte në lumin Vjosë (FOTO)

Eskavator

Inspektorati për Mbrojtjen e Territorit ka bllokuar një kompani e cila nxirrte inerte në mënyrë të paligjshme në afërsi të Farkullës në lumin Vjosë.

Kompania e merrte materialin nga shtrati i lumit dhe e grumbullonte në depozitat e saj e më pas transportonte inertet.

Gërryerja e shtratit të lumit ka pasoja afatgjatë në erozionin në zonë si dhe dëmtimin e këmbëve të urave në lumë për shkak të ndryshimit të shtratit. Vjosa ndërkohë është shpallur Park Kombëtar dhe çdo veprimtari ndërtuese mbi të është e ndaluar

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • mallakastra: 12/06/2023 20:18

    po guroren e vellait te Piro Lutajt apo se shikoni?! Qe ka devijuar rrugen nacionale ne Pocem dhe ku jane bere qindra e jo dhjetra aksidente e madje dhe hunbje jete?! Pse keshtu eshte drejtesia?!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Pushimet e fëmijëve makth i prindërve me punë! Kampet verore

Pushimet e fëmijëve makth i prindërve me punë! Kampet verore "mollë e ndaluar", 300-500 €/muaj