VIDEOLAJM/ IKMT i shemb sërish restorantin në Jalë, momenti prekës kur pronari shpërthen në lot i ulur poshtë pemës

VLORË- Fotaq Bala, ka shpërthyer në lot pasi IKMT i ka shembur bizneset edhe pronat në Jalë. I ulur poshtë një peme dhe i pamundur kundrejt fadromave të IKMT-së, pronari i restorantit në një nga zonat më të lakmueshme turistike në vend, qan me ngashërim pa folur asnjë fjalë. Ndërkohë që forca të shumta të policisë kanë rrethuar zonën, familjarët e tjerë të familjes Bala, shpërthejnë në mallkime kundrejt kryeministrit.

‘Ju lutem të gjitha atyre që kanë vënë dorë në këtë banesë në këtë truall në këtë shtëpi e të merren vesh të heqin dore, se nuk e kanë idenë me kë kanë të bëjnë. Unë betohem në Bibël, ai është një armik. Rama është një pjellë nepërkash.’- tha motra e Fitaq Balës.

‘I kam me dokumente të sakta që në ’89. Ua kam treguar dokumentet kanë ardhur të na asgjesojnë. Tani jemi në rrugë, kanë bërë krim, krim.’- u shpreh një nga pronaret.

Kjo është hera e dytë që familja Bala, haset me fadromat e IKMT-së, pasi edhe në vitin 2018 pronat e tyre u shembën. Banorët i kanë rindërtuar sërish pronat, pasi pretendojnë se kanë një vendim të gjykatës së Shkallës së Parë që tregon se nuk duhen shembur këto prona. Ndërsa nga ana e IKMT pretendohet se vendimi është hedhur poshtë nga Apeli dhe është dhënë e drejta e shembjeve.

IKMT i ka prishur po sot edhe një tjetër banesë 2-katëshe familjes Bala, të cilët sërish e kanë kundërshtuar vendimin, megjithatë fadromat nuk kanë ndaluar punën.  

M.Q./J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • XXX: 06/10/2021 08:27

  Kta gorot qe qajne si legena jo tja prishin por tju ven flaken njerez te poshter, nderto ku te gjejne pa regull e pa ligje.

  Përgjigju
 • Kosta: 06/10/2021 02:32

  45,000 m2. Ku shkon o Fotaq. I gjati do patroj paret tek San Pietro #2 bashke me cunat e Kuksit qe po e grabisin me dhune gjith jugun nga autoktonet atje. Por fajin e keni vete Fotaq. Per pronat luftohet, soc behet ne Vlore shoku. Se krruan bythen njeri atje apo ne Tropoje se te zhdukin. Ju vazhdoni i luteni gjoja zotit e ja fusni bashkefshstareve te juaj me karremin e 7501 qe ju ka futur partia nene e PS dhe njerka e PD, pra partia Komuniste PPSH qe ende komamdon.

  Përgjigju
 • E verteta: 05/10/2021 19:35

  Po e vazhdoj se mu nderpre. Pra ata prape kane ngelur te egjer dhe bejne viktimen tani kur vete nuk kane qene ne rregull. Ju bej thirrje, mos i shihni si fukarenj. Edhe keta kane abuzuar nder vite me njerezit, turistet.

  Përgjigju
 • E verteta: 05/10/2021 19:32

  Ky tipi qe foli i fundit bashke me ate gruan qe mallkonte ne emer te bibles, para shume vitesh 2005-2006 kishin nje market mu aty ne ate prone ku shkonte e furnizohedhin te gjithe pushuesit e Jales. Keta te vidhnin sy per sy. Me ka rastisur shume here qe kthehesha pasi llogarite beheshin gabim. Psh. 500+1000=2000 thoshte. Apo 2000+1000=5000. Kete e bente me te gjithe dhe kur i ktheheshim qe e kishte gabim thoshte-ehe, mire o mire se 2000+1000=6000, pra e shtonte me shume sy per sy dhe ti filloje debatin me te. Kjo e ndjekur vit pas viti se ai ishte marketi i vetem poshte ne Jale. Nuk me behet qejfi per kete qe po i ndodh, por edhe pse kane vjedhur njerez e kane perfituar, komunikinin e kishin si re ishin nga shpella,

  Përgjigju
 • reshit: 05/10/2021 13:44

  pse nuk ikin ti prishi foline e xhillarit dhe andros por merret me fukarenj

  Përgjigju
 • Fier: 05/10/2021 13:10

  O fotaq po nuk qan burri ashtu ,me vjen keq po nuk qan burri ashtu. Mua mkan vjedh mbi 1mil e prone te BABAIT jo gjyshit ne 1997 ca i bie te me iki truri. Ska gje . Eshte shqiperi , race perzjerje turku e frikshme. I shikon ai lart t gjith.

  Përgjigju
  • Fier: 05/10/2021 13:15

   Une token e kishte babai nga 1947 deri ne 1997 . 50 vjet e mbajti vitin e 51 e moren ma moren me dhun.

 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?



×

Lajmi i fundit

John

Rreshtoi arritjet e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare përmes një videoje, ministrja e Jashtme uron: Gëzuar ditën e flamurit