Ilir Panda zgjidhet zëvendës kryetar i Gjykatës së Lartë me 25 vota

Ilir Panda zgjidhet zëvendës kryetar i Gjykatës së Lartë me 25 vota

Ilir Panda

Gjykata e Lartë ka zhvilluar sot procedurën për zgjedhjen e zëvendës kryetarit të institucionit.

Në përfundim të mbledhjes, në postin e zv.kryetarit të Gjykatës së Lartë, u zgjodh Ilir Panda i cili mori 25 vota pro. 

“Referuar kërkesave të nenit 26, pika 3 të Ligjit nr. 98/2016 “Për organizimin e pushtetit gjyqësor në R.SH.” si dhe të vendimit Nr. 7, datë 21.12.2018 “Rregullore për miratimin e rregullave për zgjedhjen e zëvendëskryetarëve të gjykatave” të Këshillit të Lartë Gjyqësor, pas procesit të verifikimit të përmbushjes së kritereve ligjore për kandidaturën e paraqitur, në prani të gjyqtarëve dhe të ndihmësmagjistratëve të komanduar dhe me të drejtë vote, Mbledhja e Përgjithshme vijoi me kryerjen e procedurës së votimit. Në përfundim, Z. Ilir Panda, rezultoi i zgjedhur me 25 vota, si zëvendëskryetari i Gjykatës së Lartë”- njofton institucioni gjyqësor. 

 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Edison Ypi: Qyteti Pastërma

Edison Ypi: Qyteti Pastërma