Incident gjatë konferencës së presidentit Thaçi: Përkrahësit e Albin Kurtit përleshen me truprojat e tij

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi teksa po mbante një komnferencë për shtyp, është bërë dëshmitar i një incidenti...një grup mbështetësisht të Albin Kurtit kanë protestuar pranë vendit ku ai ndodhej

Teksa kanë tentuar të mësyjnë, kanë reaguar menjëherë pjesëtarët e mbrojtjes së kreut të shtetit.

Përkrahësit e ish kryeministrit Kurti kanë shkaktuar një përleshje mes tyre edhe në sheshin ‘Ibrahim Rugova’.

Presidenti Hashim Thaçi ka uruar Qeverinë e re të zgjedhur sot me Kryeministër Avdullah Hotin.

“Sot u vendos një gur tjetër në themelet e demokracisë. Uroj Hotin dhe duhet të fillojmë menjëherë të punojmë për sfidat që kemi parasysh. Mirëpres zotimin e tij për sfidat afatgjata dhe prioritet strategjike të shtetit të Kosovës”.

“Vetëm raportet e shkëlqyera me SHBA mund të sigurojnë të ardhme të sigurt për vendin tonë. Presim reforma të thella në ekonomi dhe sundim të ligjit. Qeveria duhet të tregohet e përgjegjshme në rrugën e integrimit në NATO dhe BE”.

Thaçi ka kërkuar nga ish kryeministri Albin Kurti që ta lirojë zyrën pas formimit të Qeverisë së re.

“Kërkohet të heq dorë nga barrikadimi në zyrën e uzurpuar. Barrikadimi i tij nuk i bën nder as atij as partisë, as demokracisë. Ai pas shkarkimit po bëhet edhe më qesharak”.

“ Duhet të bëhemi të gjithë bashkë për një të mirë të gjithëmbarshme në shtetin tonë të ri”.

I.C./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento

Komente

 • Truproja: 03/06/2020 21:32

  Truproja qetnike , katër nga ta janë serb o njerz. A mund ta kuptoni se hashimi është shkja, sternip i davidovicit..!!!

  Përgjigju
  • O tej: 04/06/2020 09:45

   Mere me leng... suxhuk Kosove×

Lajmi i fundit

John

Lleshaj zbret në terren për zbatimin e masave anti-COVID: Virusi ende rrezik, duhet bashkëpunim i qytetarëve me policinë