Integrimi në BE, Tusk: Ballkani perëndimor pjesë e Europës, nuk ka një plan ‘B’

Integrimi në BE, Tusk: Ballkani perëndimor pjesë e Europës, nuk ka një plan ‘B’

Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se Ballkani Perëndimor do të jetë pjesë e Europës. Gjithashtu, Tusk  theksoi se nuk ka një plan ‘B’ për procesin e integrimit dhe Bashkimi Europian do të jetë partneri më i madh i  Ballkani perëndimor.

“Unë nuk shoh ndonjë të ardhme tjetër për Ballkanin perëndimor sesa BE. Nuk ka alternativë, asnjë plan B. Ballkani Perëndimor është pjesë integrale e Evropës dhe ata i përkasin komunitetit tonë” deklaroi Tusk.

Pas disa javësh disa nga vendet e Ballkani perëndimor si: Shqipëria, Maqedonia dhe Kosova do të përballen me vendimet e 28 vendeve anëtare në Këshillin e Europës  për procesin e integrimit. Shqipëria dhe Maqedonia kërkojnë çeljen e negociatave ndërsa Kosova bën hapin e parë integrues për marrëveshjen e stabilizim- asocimit dhe pretendon lëvizjen e lirë dhe pa viza.

Ndërkohë, liderët e Ballkanit perëndimor  dhe kryetarët e institucioneve të BE janë mbledhur në Sofje teksa po diskutojnë për të ardhmen e integrimit të këtij Ballkani në BE, ku Bullgaria mban këtë herë presidencën e saj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Kreshnik Spahiu: Amnistia fiskale emergjencë kombëtare dhe pse Shqipëri-Kosovë duhet krijojnë një Bankë Nacionale!