Invalidët: 10 mijë persona vjedhin
kompensimin e energjisë elektrike

Invalidët: 10 mijë persona vjedhin<br />kompensimin e energjisë elektrike
Shoqata e të Verbërve dhe ajo e Paraplegjikëve dhe Tetraplegjikëve kanë paditur në Prokurori abuzimet në listat e personave, që kompensohen nga qeveria për energjinë elektrike.

Sipas akuzave, në listën e personave që qeveria u rimburson 80% të faturës së energjisë elektrike ka mbi 10 mijë emra, që përfitojnë në mënyrë abuzive. Mes tyre ka edhe emra të njohur, firma private, persona që kanë vdekur e të tjerë.

Kryetari i Shoqatës së të Verbërve Sinan Tafaj bëri të ditur se i janë drejtuar prokurorisë, ndërsa u kërkon institucioneve përkatëse marrjen e masave konkrete.

“Qoftë në listat e përfitimit të energjisë elektrike, qoftë në listat e përfitimeve të tjera, përfshirë dhe karburantet, ka një numër të madh të abuzuesve. Aty ka edhe firma edhe biznese, edhe personalitete, të cilët duhen verifikuar, sepse ata mund të jenë qiraxhinj të dikujt”, ka argumentuar Sinan Tafaj, president i Këshillit Kombëtar të Personave me Aftësi të Kufizuara.

Sipas të dhënave të deritanishme përfitues të kompensimit janë rreth 15 mijë persona me aftësi të kufizuara ndërkohë që aktualisht këtë kompensim e përfitojnë sipas statistikave 25 mijë persona.

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rama në Britani të Madhe, pasdite pritet takimi me Rishi Sunak! Në fokus çështja e emigrantëve të paligjshëm

Rama në Britani të Madhe, pasdite pritet takimi me Rishi Sunak! Në fokus çështja e emigrantëve të paligjshëm