Investimet e huaja në Shqipëri, Basha: Korrupsioni po lë pas vendin tonë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me anë të një postimi në rrjetin social “Twitter” ka hedhur akuza ndaj qeverisë Rama, duke thënë se korrupsioni është ai që po e lë pas Shqipërinë në fushën e investimeve të huaja. Sipas Bashës kjo është konstatuar edhe nga Dhoma Amerikane e Tregtisë ditën e sotme gjatë një konference për klimën e biznesit.

Në postimin e tij, kreu i PD-së, shkruan se potenciali i Shqipërisë për të thithur investime po shkatërrohet nga një qeveri që në gjenezën e saj ka kapjen e shtetit dhe korrupsionit.

“Dhoma Amerikane e Tregtisë ka konstatuar (pa asnjë surprizë) se korrupsioni është problemi kryesor që e lë pas Shqipërinë në fushën e investimeve të huaja. Është korrupsioni në nivelet më të larta që në mënyrë të pafalshme po i vjedh të ardhmen vendit tonë.

I njëjti institucion i respektuar vlerësoi po sot potencialin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë për të thithur investime. Por ky potencial për zhvillim po shkatërrohet nga një qeveri që në gjenezën e saj ka kapjen e shtetit dhe korrupsionin”, shkruan Basha në “Twitter”.

E.L./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  COVID-19/ Ju duket i drejtë vendimi për shtyrjen pa afat të masave kufizuese?

Komento

Komente

 • Llym Basha: 10/02/2020 16:10

  Llym Basha o qenef i korrupsionit

  Përgjigju
 • LYLI: 10/02/2020 14:31

  O lyl po hik o lyl se sje ti për ktë pun shko mëso njëher tabelën e shumzimit pastaj bëj llogarit e Shqipris që është një problem shum i vështir për ty me e zgjidh.

  Përgjigju
 • Luli: 10/02/2020 14:22

  Jane palo politikane si puna jote Luli,Berisha,Meta e Monika qe po lini pas vendin,rinia iken nga fytyrat tuaja 30 vjet ne politike,kryehajdute e kryemashtrues si puna juaj Luli,leri frigoriferat e njerezve se nuk te plas fare ty kryehajdut si c'ka brenda tyre.

  Përgjigju