Irani dënon vendimin e Kanadasë që shpalli grup terrorist Gardën Revolucionare

Irani dënon vendimin e Kanadasë që shpalli grup terrorist Gardën Revolucionare

Garda Revolucionare Islamike e Iranit

Kanadaja e ka listuar të mërkurën e 19 qershorit Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) si një organizatë terroriste, pas vitesh presioni nga ligjvënësit e opozitës dhe disa anëtarë të diasporës iraniane, shkruan BBC.

Ky veprim do të nënkuptojë që mijëra zyrtarë të lartë të qeverisë iraniane, duke përfshirë zyrtarë të lartë të IRGC, do të ndalohen të hyjnë në Kanada.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Nasser Kanaani,sipas agjencisë së lajmeve iraniane Fars citohet të ketë thënnë se ky vendim është “i pamatur dhe jokonvencional".

“Veprimi i Kanadasë nuk do të ketë asnjë efekt në fuqinë legjitime dhe parandaluese të Gardës Revolucionare”, tha ai duke theksuar se Teherani ka të drejtën për tu përgjigjur ndaj këtij vendimi.

Kanadaja është vendi i dytë në Amerikën e Veriut pas SHBA-së që në vitin 2019 e konsideroi IRGC-në si një organizatë terroriste.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë