Irani ngadalëson shpërndarjen e raketave për forcat ruse, Teherani nuk respekton marrëveshjen

Irani ngadalëson shpërndarjen e raketave për forcat ruse, Teherani nuk respekton marrëveshjen

Presidenti rus Putin dhe Ebrahim Raisi, predenti i Iranit

1673271735_Screenshot2.jpg

Rusia mund të ngadalësojë sulmin ndaj Ukrainës, kjo pasi Irani ka ngadalësuar shpërdarjen e raketave për forcat ruse. Kanali rus Telegram General SVR pretendoi se kjo ishte arsyeja e vërtetë pas një telefonate midis udhëheqësit të Kremlinit dhe presidentit të Teheranit, Ebrahim Raisi.

Sipas  kanalit rus, Putini u detyrua “t’i lutej” Iranit për ndihmë, pasi Moska është bërë e varur nga dronët dhe raketat iraniane për shkak se prodhimi është i ngadaltë në fabrikat e saj.

Në një deklaratë të Kremlinit thuhej se në  bisedimet telefonike u trajtuan çështjet e bashkëpunimit dypalësh midis shteteve për zbatimin e vazhdueshëm të projekteve për energjinë, transportin dhe logjistikën.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Situatë e rëndë në Soledar, mbi 500 persona të bllokuar! Lideri i opozitës ruse i sëmurë në qeli, SHBA: Jemi të shqetësuar


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ De la Fuente rotacion total, formacioni i Spanjës kundër Shqipërisë

Euro 2024/ De la Fuente rotacion total, formacioni i Spanjës kundër Shqipërisë