Irlanda akuzon kryeministrin britanik Johnson: Rrezikon shpërbërjen e Mbretërisë së Bashkuar  

Irlanda akuzon kryeministrin britanik Johnson: Rrezikon shpërbërjen e Mbretërisë së Bashkuar  

Leo Varadkar dhe Boris Johnson

BRITANI E MADHE- Leo Varadkar, zëvendëskryeministri i Irlandës, ka akuzuar qeverinë britanike se rrezikon shpërbërjen e Mbretërisë së Bashkuar dhe se ka bërë gabime "tronditëse" mbi Irlandën e Veriut.

Varadkar tha se administrata e Boris Johnson kishte qenë jodemokratike dhe mosrespektuese dhe në heshtje e akuzoi atë si të pandershme dhe të pandershme.

Tanaiste e bëri sulmin e mprehtë në një intervistë për BBC të enjten mbrëma, disa ditë pasi projektligji i protokollit të Irlandës së Veriut – i cili mund të anulonte marrëveshjen e Brexit-it – zgjidhi pengesën e tij të parë në Dhomën e Komunave.

“Unë mendoj se ky është një gabim strategjik për njerëzit që duan të ruajnë bashkimin, sepse nëse vazhdoni të impononi gjëra në Irlandën e Veriut që një shumicë e qartë e njerëzve nuk i duan, kjo do të thotë se më shumë njerëz do të largohen nga bashkimi. Është një politikë e veçantë që vjen nga një qeveri që pretendon se dëshiron të mbrojë bashkimin,” tha ai.

Varadkar, i cili do të pasojë Micheál Martin si detyrë më vonë këtë vit, tha se e kishte "tronditëse dhe të vështirë për të pranuar" që Downing Street kërkoi në mënyrë të njëanshme për të ndryshuar protokollin. "Ajo që po bën qeveria britanike tani është shumë jodemokratike dhe shumë mosrespektuese për njerëzit në Irlandën e Veriut, sepse po ia heq atë pushtet asamblesë."

Një qeveri e nderuar do të respektonte një traktat për të cilin kishte rënë dakord dhe do t'i përmbahej ligjit ndërkombëtar, tha ai. "Nuk është normale që një qeveri demokratike në një vend të respektuar të nënshkruajë një traktat dhe më pas të përpiqet të miratojë legjislacionin e brendshëm për ta anashkaluar atë," tha ai.

Varadkar hodhi poshtë deklaratat e Liz Truss , sekretares së jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, e cila tha se zgjidhjet e propozuara të BE-së do të përkeqësonin pengesat burokratike. “Epo, ka disa njerëz që janë në gjendje të thonë qartë se një katror është një rreth. Këto nuk janë vetëm faktet.”

I pyetur për një deklaratë nga Brandon Lewis, sekretari i Irlandës së Veriut, se marrëdhëniet me Dublinin ishin "të shkëlqyera", Varadkar u përgjigj: "Në jetën time politike, nuk kam parë kurrë marrëdhënie kaq të këqija". Londra nuk donte të punonte me Dublinin, po zgjidhte përleshje me Brukselin dhe nuk ishte i barabartë në Belfast, tha ai.

Më vete, në një letër drejtuar Financial Times, Adrian O'Neill, ambasadori i Irlandës në MB, hodhi poshtë një opinion të Truss që kishte mbrojtur legjislacionin e protokollit. Do të destabilizonte Irlandën e Veriut duke krijuar një vakum ligjor dhe politik, tha ai.

Ndërkohë, Michelle O'Neill, nënkryetarja e Sinn Féin dhe ministrja e parë e supozuar e Irlandës së Veriut, të premten vendosi një kurorë në një cenotaf në Belfast për të përkujtuar ushtarët e ushtrisë britanike – shumë nga Irlanda – që vdiqën në betejën e Somme në 1916. një përvjetor i rëndësishëm për sindikalistët.

Udhëheqësit e Sinn Féin kanë marrë pjesë më parë në përkujtimoret e Luftës së Parë Botërore, por jo në Belfast. O'Neill mori pjesë në një ngjarje të ulët përpara përkujtimit zyrtar të qytetit. “Si liderë politikë ne kemi një përgjegjësi për të arritur përtej zonave tona të rehatisë dhe për të shtrirë dorën e miqësisë dhe për të bërë gjithçka që mundemi në drejtim të udhëheqjes dhe shërimit të plagëve të së kaluarës,” tha ajo./ Burimi The Guardian përktheu Shqiptarja.com

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Impiantet e ujërave të zeza, Zhupa: Qeveria është duke ‘masakruar’ me gjoba bizneset turistike

Impiantet e ujërave të zeza, Zhupa: Qeveria është duke ‘masakruar’ me gjoba bizneset turistike