Ishte nisur për në Shqipëri, mbytet në brigjet e Anconës rimorkiatori, 5 të vdekur

Ishte nisur për në Shqipëri, mbytet në brigjet e Anconës rimorkiatori, 5 të vdekur

Rimorkiatori

BARI- Një rimorkiator në Ankona është mbytur mbrëmë në ujërat e Adriatikut, 50 milje larg brigjeve të Barit, ndërsa për pasojë kanë humbur jetën 5 persona, 1 prej tyre tunizian dhe 4 italianë. Rimorkiatori u fundos për shkak të erës shumë të fortë.

Kapiteni i anijes, një 63-vjeçar sicilian është i vetmi nga gjashtë anëtarët e ekuipazhit që arriti të shpëtonte, ndërsa tani ndodhet i shtruar në spitalin e Barit. Kapiteni Giuseppe Petralia, mbërriti në urgjencën e spitalit Di Venere në orën 11:00, i shpëtuar pasi kishte notuar për orë të tëra me një jelek shpëtimi. 63-vjeçari kishte vështirësi në frymëmarrje për shkak ujit të detit dhe dhimbjes së qafës.

Rimorkiatori i Italisë ‘Franco P’, ishte nisur nga Bari drejt Shqipërisë. Mediat italiane shkruajnë se anëtarët e ekuipazhit nuk kishin kohë as të jepnin alarmin e fundosjes, rreth orës 21:00 të mbrëmjes së djeshme. Autoriteti Portual i Barit po verifikon ndotjen e mundshme të detit ku është mbytur rimorkiatori.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Dosja 'Babale', gjyqi në Gjykatën e Apelit, Salianji dhe avokati i tij mungojnë për arsye shëndetësore

Dosja 'Babale', gjyqi në Gjykatën e Apelit, Salianji dhe avokati i tij mungojnë për arsye shëndetësore