Rusët qëllojnë në drejtim të anijes britanike, Mbretëria e Bashkuar mohon incidentin: Asnjë bombë nuk e preku anijen, po kryhej një stërvitje

Rusët qëllojnë në drejtim të anijes britanike, Mbretëria e Bashkuar mohon incidentin:  Asnjë bombë nuk e preku anijen, po kryhej një stërvitje

Foto ilustruese

Një avion Su-24 dhe disa anije ruse qëlluan me 4 bomba kundër një anijeje të Marinës Britanike në Detin e Zi.

Sipas mediave ruse, anija britanike kishte hyrë në ujërat territoriale ruse pranë Krimesë në Detin e Zi.

Ministria e Mbrojtjes pretendon se më herë e kishin paralajmëruar anijen britanike që një gjë e tillë do të ndodhte nëse ata do të hynin në territorin rus.

 “Anija mori një paralajmërim se do të përdornim armë nëse do të hynin në territorin tonë por nuk e respektuan paralajmërimin”, deklaroi ministria e mbrojtjes.

Anija britanike më pas u largua nga ujërat ruse, duke i dhënë fund incidentit, i cili zgjati më pak se 20 minuta.

Përplasje në të cilat janë përfshirë avionë dhe anije ruse nuk janë të pazakonta, megjithatë një incident i tillë nuk është përsëritur më parë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:03
U raportua se një anije ruse qëlloi në drejtim të asaj britanike, Mbretëria e Bashkuar mohon incidentin

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë ka mohuar që një prej anijeve të saj u qëllua nga marina ruse pranë Krimesë.

Në deklaratën e saj ministria britanike e mbrojtjes tha se një anije britanike po lundronte pafajësisht në ujërat territoriale ukrainase dhe se asnjë bombë nuk ra në drejtim të saj.

Ministria shtoi se rusët po kryenin një stërvitje ushtarake, duke theksuar se më herët ata kishin paralajmëruar komunitetin detar për këtë.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Shpërndante kanabis me doza në lokalet e Vlorës, arrestohet 27-vjeçari grek

Shpërndante kanabis me doza në lokalet e Vlorës, arrestohet 27-vjeçari grek