Ish-të përndjekurit: PD jo në gabimet e Berishës, i dha poste ish-komunistëve

Selisë blu do t’i duhet të përballet edhe me një tjetër sfidë para se të shkojë në zgjedhje: Përfaqësimin e ish të përndjekurve politikë, të cilët kryedemokratit Basha këtë herë ata i kanë vënë një kushte: Ai nuk duhet të bëjë duhet të bëjë gabimet e Berishës, ku ish të përndjekurit, përfshirë edhe ish kryeparlamentaren Jozefina Topalli, i përdori për interesat e Partisë Demokratike.

“Ndërmjet  nesh apo interesave të qeverisjes demokratike, shpesh kanë zgjedhur interesat e partisë demokratike, edhe kur ata kanë qenë kundër nesh. ne kemi pasur kryetaren e parlamentit, Jozefina topallin që vota e saj dhe qëndrimi i saj shkonte kundër interesave tona. ke kemi pasur ish ministra të PD që kanë dënuar njerëzit tanë.”

Partia Demokratike duhet të shkojë në zgjedhje me një listë kandidatësh, emrat e të cilëve nuk kanë kaluar vetëm katër fazat e përcaktuara nga udhëzimi i brendshëm, por duhet të kenë edhe pëlqimi i ish të përndjekurve. Ish kreu i të përndjekurve politikë, i kërkon kryedemokratit që listën e kandidatëve t’ja dërgojë për verifikim edhe autoritetit të Dosjeve.

“Lista e PD që do të hidhet në tregun elektoral, duhet të kenë pastërtinë e figurës jo vetëm në vetë deklarim, por edhe të vërtetuar, duhet një hap tjetër, të vërtetohet nga autoriteti i  dosjeve.”

Skeptik shprehet edhe për komisionin që partia Demokratike do të ngrejë për të vlerësuar kandidaturat e propozuara nga bazat. Sipas tij, ish të përndjekurit nuk mund të vlerësohen nga pinjollët e persekutorëve.

“Nuk mendoj që ai komision ka të drejtën morale e politike të japë mendimin, verifikojë kandidaturat e të përnjekurve politike, nuk mundet që njerëz që kanë punuar për regjimin komunist, që kanë qenë dëshmitarë në gjyqet politike, djem e vajza pinjollë të persekutorëve më të mëdhenj të ish të përndjekurve politikë, që mund të jenë pjesë e atij komisioni. se janë pjesë e strukturave, i dimë dhe i kemi kundërshtuar me emra, të kenë të drejtën morale të përcaktojnë cilët do jenë përfaqësuesit e ish të përndjekurve politikë”, tha Çka.

Sipas Çikës, përcaktimi në udhëzimin e Partisë Demokratike se ish të përndjekurit duhet të jenë më të përfaqësuar, është një hap pozitiv, por që vjen edhe si pasojë e kalkulimeve të Lulzim Bashës, se pa këtë kategori në krah, do të jetë i humbur edhe në zgjedhjet e 2021.

Pa të përndjekurit politikë, e djathta dhe PD veçanërisht është  e pashpresë për një fitore në zgjedhje.”

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Beni: 27/07/2020 18:52

  ilir meta është nje maskara I korruptuar.U kap me ze dhe figure duke bër korrupsion.Ai i pafytyre meriton te denohet te jap llogari së bashku me saliun si vjedhes te arit te bankes de shtetit.

  Përgjigju
 • Titi: 27/07/2020 18:06

  Ky i persekutuari te shikoje se kush i ndihmon, se po te jete per permbajtje partie, ku e ku Edi me Salen. Pastaj ky mos harroje se perderisa ne krye de facto+ de jure eshte Berisha me shoke, mund ta pranojme qe kjo parti eshte degezim i kamufluar, degjeneruar i PP-se.

  Përgjigju
  • Beni: 27/07/2020 19:00

   Mendoj se me te gjithe te persekutuarit saliu ka tallur bythen.Shumica e te cileve kanë vdekur sepse ishin te moshuar.Saliu u beri shumë premtime dhe nuk mbajti asnje.Qorrat i kanë dhënë botst saliut da here janë bër vit ime,ndersa saliu u ka dhene atë te NOC Rrokut.A ka ndonje deputet nga te për ndjekur it?Jo.saliu I ka marre zvarr me polici te për ndjekur it.Mos harroni atë që dogji veten me benzinë dhe saluku nuk e rruajti fare.

 • O tej: 27/07/2020 17:48

  Edhe pa kete temin nuk fiton Partia Demokratike

  Përgjigju
  • Lenci: 27/07/2020 20:36

   nebil cika ti ke vulen e sigurimit ne kurriz. Me ligjet e tanishme nuk zgjidhesh deputet. Ka shume organizata te perndjekurish, nuk i perfaqeson ti te gjithe. Zhozefina me Patozin kane sulmuar PD-ne. Patozi ka krijuae partine me mbeshtetje te qeverise. Nuk e fton kush ne PD. Vlora nuk e propozoi.

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve