Ishulli i gjarpërinjve/ Pse Rusia nuk mundi të mbante daljen strategjike të Detit të Zi?

Ishulli i gjarpërinjve/ Pse Rusia nuk mundi të mbante daljen strategjike të Detit të Zi?

Ishulli i gjarprinjëve

Rusia pretendoi se Ukraina kishte nisur një përpjekje të dështuar për të rimarrë ishullin, por Britania e Madhe thotë se beteja nuk ka përfunduar

Kjo dalje e vogël shkëmbore në veri-perëndim të Detit të Zi u pushtua nga Rusia në ditën e parë të pushtimit të Ukrainës dhe që atëherë ka luajtur një rol të jashtëzakonshëm në luftë. Pas më shumë se katër muajsh bombardimesh të përsëritura ukrainase, forcat ruse kanë braktisur ishullin Snake ose Zmiinyi , siç njihet në Ukrainë. Rusia thotë se ka tërhequr garnizonin e saj si një "gjest vullneti të mirë" për të provuar se nuk po pengonte eksportet e grurit, por Ukraina e hodhi poshtë këtë pretendim, pasi Moska vazhdoi të bombardonte dyqanet e saj të drithit.

Vështirë për t'u mbrojtur

Ishulli është i ekspozuar ndaj sulmeve nga të gjitha drejtimet nga ajri dhe deti, dhe garnizoni i vogël i ngarkuar për ta mbrojtur atë - fillimisht ukrainas dhe më vonë rusë - është përshkruar si "rosat e ulur" nga ekspertët ushtarakë. I pushtuar nga rusët më 24 shkurt, ishulli i gjarpërinjve ndodhet vetëm 35 km (22 milje) nga brigjet e Ukrainës - shumë brenda rrezes së sulmeve me raketa, artileri dhe dron nga bregu.

Dhe forcat e armatosura të Ukrainës kanë bërë pikërisht këtë, duke pretenduar një seri sulmesh shkatërruese në vetë ishullin dhe çdo anije që sjell dislokime trupash dhe armatime të rënda. Në prill, aftësitë kundërajrore të Rusisë në veriperëndim të Detit të Zi u dobësuan ndjeshëm me fundosjen e Moskva, flamuri i Flotës së saj të Detit të Zi. Kjo shpjegon pse Kremlini ishte kaq i dëshpëruar për të sjellë sisteme kundërajrore dhe luftë radio-elektronike në ishullin e gjarpërinjve. Por u bë një makth logjistik për Rusinë për t'u mbrojtur, sepse ishte shumë larg nga bazat e saj kryesore detare në Detin e Zi. Me gjithë sulmet e saj, Ukraina ka kapacitet shumë të kufizuar detar, kështu që nuk ka qenë në gjendje të zbarkojë forcat e saj në ishull. Analisti ushtarak ukrainas Oleh Zhdanov argumenton se vendosja e trupave në ishullin e gjarpërinjve nuk ka kuptim për asnjërën palë, pasi ato do të bëheshin një objektiv i lehtë. Në vend të kësaj, z. Zhdanov mbron krijimin e "kontrollit të zjarrit" - ruajtjen e aftësisë për të goditur çdo objektiv që i afrohet ishullit.

Kjo do t'i jepte gjithashtu një siguri më të madhe portit më të madh të Ukrainës në Detin e Zi, Odesa, dhe të gjithë sektorit veriperëndimor të Detit të Zi.

Një shkëmb i rëndësishëm

Rusia tashmë kontrollon një pjesë të madhe të bregut të Detit të Zi të Ukrainës, plus Gadishullin e Krimesë dhe të gjithë Detin Azov. Mbajtja e ishullit të gjarpërinjve përfundoi një bllokadë efektive të Odesës dhe do të thoshte se eksportet e shumicës dërrmuese të drithit ukrainas ishin të pamundura.

Kjo do të thoshte gjithashtu se bregu i Detit të Zi u bë gjithashtu i prekshëm ndaj sulmeve dhe ekspertët ushtarakë në Kiev shprehën frikën se Rusia mund të instalonte mbrojtje ajrore me rreze të gjatë, si një sistem raketor ajror S-400.

Një vështrim në hartë tregon gjithashtu se kontrolli rus i ishullit përfaqësonte një kërcënim për Rumaninë anëtare të NATO-s - si porti i saj kryesor i Konstancës dhe trafiku në grykëderdhjen e lumit Danub.

Nuk është vetëm strategjikisht e rëndësishme - kjo zonë është gjithashtu e pasur me rezerva të naftës dhe gazit. Ne jemi mësuar me këtë: Rusia nxjerr një version të ngjarjeve që është jashtëzakonisht i ndryshëm nga ai i paraqitur nga Ukraina ose nga qeveritë perëndimore. Moska dëshiron që ne të besojmë se nuk ka pasur tërheqje ruse nga ishulli i gjarpërinjve. Deklarata e lëshuar nga Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se trupat ruse atje thjesht kishin përfunduar "detyrat e caktuara" dhe ishin larguar. Ai gjithashtu e quajti largimin "një gjest të vullnetit të mirë", për të treguar se Rusia nuk po pengonte eksportet e ushqimit nga Ukraina. Duke marrë parasysh rëndësinë strategjike të ishullit të gjarpërinjve, për të cilin është luftuar prej muajsh, dhe duke marrë parasysh gjithashtu mungesën e "gjesteve të vullnetit të mirë" nga forcat e armatosura ruse në Ukrainë që nga pushtimi, ky version i ngjarjeve do të bindë pak njerëz jashtë Rusisë.

Pastaj përsëri, kjo mund t'i drejtohet më shumë një auditori vendas. Kremlini dëshiron që publiku rus të besojë se:Kjo nuk është vetëm një fitore simbolike për Ukrainën, por është një sukses strategjik. Për Rusinë kjo është edhe një pengesë dhe një disfatë e turpshme. Por kjo nuk do të ndryshojë rrënjësisht rrjedhën e luftës. Fokusi i Rusisë është pushtimi i të gjithë Donbasit lindor dhe mbajtja e zonave të tjera të jugut që pushtoi në fillim të luftës. Tymi fryn nga ishulli i gjarpërinjve në ditën kur forcat ruse braktisin daljen shkëmbore në Detin e ZiIshulli i gjarpërinjve mund të jetë në një pjesë shumë strategjike të Detit të Zi dhe në një vend ideal për instalimin e sistemeve të sofistikuara të raketave, por në fund të fundit është ende një shkëmb shumë i vogël.

Pyetja kryesore është nëse, duke i detyruar rusët të largohen, ukrainasit mund të konsiderojnë rifillimin e eksporteve të grurit për të rifilluar ekonominë e tyre të shkatërruar nga lufta. Pa një marinë efektive, ka ende pak shanse për këtë, dhe luftanijet ruse ruajnë dominimin e tyre mbi Detin e Zi.

"Praktikisht, ju duhen 10 gjëra që të ndodhin përpara se të mund të eksportoni në mënyrë të sigurt grurin dhe kjo është vetëm një," thotë Andrew Wilson, profesor i studimeve ukrainase në University College London. Ukraina ka refuzuar ofertat ruse për të shoqëruar autokolona me drithëra nga Odesa pasi ato do të kërkonin heqjen e minave nga jashtë portit. Turqia është e përfshirë në mënyrë aktive në përpjekjet për të negociuar një marrëveshje me Rusinë dhe Ukrainën, por perspektiva që kjo të ndodhë duket e largët në këtë fazë. Javët e ardhshme shihen si thelbësore për eksportet e Ukrainës - sepse korrja e ardhshme fillon në korrik./Përktheu nga anglishtja Shqiptarja.com, CNN.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane