Zëvendëspresidenti Mike Pence viziton Ashraf 3, zhvillon bisedime me Presidente e zgjedhur e NCRI, Maryam Rajavi! Të pranishëm Kryemadhi, Balla dhe nga PD Alibeaj

Mike Pence, Zëvendës Presidenti i 48-të i Shteteve të Bashkuara, vizitoi Ashraf 3 në Shqipëri, shtëpinë e lëvizjes kryesore opozitare iraniane, Mujahedin-e Khalq (MEK/PMOI) dhe u takua me Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Rezistencës Iraniane, për të diskutuar çështje me rëndësi reciproke në lidhje me situatën në Iran.

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, iu drejtua afro 3000 anëtarëve dhe aktivistëve të rezistencës iraniane, 1000 prej tyre ish të burgosur politikë nën diktaturën monarkike dhe teokracinë aktuale. Pence e përshkroi Ashraf 3 si "shtëpia e shpresës për një Iran të lirë dhe demokratik".  Ai shtoi, "Unë mund të them me siguri se populli amerikan mbështet qëllimin tuaj për të krijuar një republikë laike, demokratike, jo-bërthamore iraniane që e merr fuqinë e saj nga vota".

Ish-zëvendëspresidenti e përshkroi Ebrahim Raisin "një vrasës brutal masiv përgjegjës për masakrën e 1988 të 30,000 të burgosurve politikë". Ai tha se Raisi "duhet të shkarkohet nga detyra nga populli i Iranit - dhe ai duhet të ndiqet penalisht për krime kundër njerëzimit dhe gjenocid".

Pence u ndal në çështjen e alternativës ndaj regjimit iranian, “Një nga gënjeshtrat më të mëdha që regjimi në pushtet i ka shitur botës është se nuk ka alternativë ndaj status quo-së. Por ekziston një alternativë – një alternativë e mirëorganizuar, plotësisht e përgatitur, e kualifikuar në mënyrë perfekte dhe e mbështetur gjerësisht e quajtur M.E.K. Faleminderit, Maryam Rajavi, për udhëheqjen dhe vizionin tuaj të jashtëzakonshëm.”

Ai vlerësoi Rezistencën iraniane për “përkushtimin ndaj demokracisë, të drejtave të njeriut dhe lirisë për çdo qytetar të Iranit. Plani dhjetë pikash i Maryam Rajavi për të ardhmen e Iranit do të sigurojë lirinë e shprehjes, lirinë e protestimit dhe lirinë për çdo iranian për të zgjedhur udhëheqësit e tyre.

 Pence trajtoi gjithashtu përpjekjet e Teheranit për të keqinterpretuar qëllimin e protestuesve iranianë dhe tha: “Regjimi në Teheran dëshiron të mashtrojë botën që të besojë se protestuesit iranianë duan të kthehen në diktaturën e Shahut. Por ne nuk jemi të mashtruar nga gënjeshtrat e tyre.”

Gjatë vizitës së tij në muzeun e Rezistencës Iraniane në Ashraf 3, Pence foli me viktimat dhe të mbijetuarit e shkeljeve të të drejtave të njeriut nga regjimi iranian. Pence mori pjesë gjithashtu në një seancë pyetje-përgjigjesh me banorët e Ashrafit.  Maryam Rajavi, presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit, gjatë fjalimit të saj tha:

“Sundimtarët e Teheranit janë në pikën e tyre më të dobët. Ata përballen me kryengritjet e popullit iranian për ndryshim. Dikush mund dhe duhet të çlirojë Iranin, Lindjen e Mesme dhe botën nga mullahët e këqij bërthamorë.” 

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, iu drejtua afro 3000 anëtarëve dhe aktivistëve të rezistencës iraniane, 1000 prej tyre ish të burgosur politikë nën diktaturën monarkike dhe teokracinë aktuale. Pence e përshkroi Ashraf 3 si "shtëpia e shpresës për një Iran të lirë dhe demokratik".  Ai shtoi, "Unë mund të them me siguri se populli amerikan mbështet qëllimin tuaj për të krijuar një republikë laike, demokratike, jo-bërthamore iraniane që e merr fuqinë e saj nga vota".

Ish-zëvendëspresidenti e përshkroi Ebrahim Raisin "një vrasës brutal masiv përgjegjës për masakrën e 1988 të 30,000 të burgosurve politikë". Ai tha se Raisi "duhet të shkarkohet nga detyra nga populli i Iranit - dhe ai duhet të ndiqet penalisht për krime kundër njerëzimit dhe gjenocid".

Pence u ndal në çështjen e alternativës ndaj regjimit iranian, “Një nga gënjeshtrat më të mëdha që regjimi në pushtet i ka shitur botës është se nuk ka alternativë ndaj status quo-së. Por ekziston një alternativë e mirëorganizuar, plotësisht e përgatitur, e kualifikuar në mënyrë perfekte dhe e mbështetur gjerësisht e quajtur M.E.K. Faleminderit, Maryam Rajavi, për udhëheqjen dhe vizionin tuaj të jashtëzakonshëm.”

Ai vlerësoi Rezistencën iraniane për “përkushtimin ndaj demokracisë, të drejtave të njeriut dhe lirisë për çdo qytetar të Iranit. Plani dhjetë pikash i Maryam Rajavi për të ardhmen e Iranit do të sigurojë lirinë e shprehjes, lirinë e protestimit dhe lirinë për çdo iranian për të zgjedhur udhëheqësit e tyre.

 Pence trajtoi gjithashtu përpjekjet e Teheranit për të keqinterpretuar qëllimin e protestuesve iranianë dhe tha: “Regjimi në Teheran dëshiron të mashtrojë botën që të besojë se protestuesit iranianë duan të kthehen në diktaturën e Shahut. Por ne nuk jemi të mashtruar nga gënjeshtrat e tyre.”

Nga vizita në kampin e muxhahedinëve në Manzë ish zëvendës presidenti amerikan Mike Pence nuk ngurroi të hidhte akuza kundrejtë presidentit akual te shtetit amerikan Joe Biden.

Sipas tij, Joe Biden po cenon progresin e asaj që ata kanë bërë për lirinë e Iranit. Ai deklaroi se Biden ka bashkëpunuar ngushtësisht me Rusinë për programin nuklear të Iranit, ndërsa shtoi se marrëveshja e re do të pasurojë regjimin e korruptuar dhe do të torturojë popullin e Iranit.

“Administrata Biden janë duke e cenuar progresin që ne kemi bërë. Administrata amerikane po punon kundër programit që ne kemi bërë për të sjellë Iranin në rrugën e programit bërthamor. Administrata Biden pranoi se brenda një viti më shumë se ishte lejuar, ata kanë hequr sanksionet që kishim vendosur ne si administratë. Marrëveshja e re do të pasurojë regjimin e korruptuar dhe do të torturojë popullin e Iranit. Besimi im na mëson se duhet të afinohemi me të mirën dhe të kundërshtojmë të keqen sot këtu si amerikanë. Ne e thërrasim administratën Biden të mbështesë rastin e lirisë. Kërkojmë të tërhiqen nga negociatat nukleare dhe të marrin një pozicion ndaj rezistencës nukleare. Nuk lejojmë regjimin e tiranëve për programet bërthamore në Iran”, u shpreh Mike Pence.

Kjo vizitë vjen fill pas pranisë së ish-sekretarit amerikan të shtetit, Mike Pompeo, në selinë e lëvizjes më të madhe opozitare iraniane, i cili shënoi një moment të rëndësishëm në politikën SHBA-Iran. Në nëntor 2019, Irani u trondit nga protestat më të pashembullta mbarëkombëtare në historinë e tij. Në janar 2020, Udhëheqësi Suprem, Ali Khamenei, mbajti një fjalim të madh publik, në të cilin ai fajësoi opozitën kryesore Mujahedin-e Khalq (MEK) për organizimin e protestave. Kjo është një pikë kritike që politikëbërësit perëndimorë e injorojnë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:49
'MEK është një kundërforce e ideologjisë', Maryam Rajavi nga vizita e Pence: Islami ynë lufton tiraninë! Nuk bën dallime mes Krishtit, Moisiut apo Muhamedit

1656006535_mike1.JPG

Nga vizita e ish zëvendës Presidentit amerikan të shtetit, udhëheqësja e muxhahedinëve të popullit të iranit, Maryam Rajavi ka folur rreth rezistencës së popullit iranian. Sipas saj, kjo rezistencë do të ndryshojë rrjedhën e historisë.

'Rezistenca e iranianeve është rezistenca e një kombi e cila mund të ndryshojë rrjedhën e historisë.

Ne shohim zhvillimet në Ukrainë. Nëse ky popull nuk do të përqafonte armët, cili do te ishte fati i tyre?

Duke besuar ne Islam demokratik, MEK është një kundërforce e ideologjisë se Mullave në emër te Islamit. Islami ynë e refuzon tiraninë. Nuk bën dallime mes Krishtit, Moisiut apo Muhamedit.

Duke ndarë fenë nga shteti, kjo alternativë është zgjidhja për themelimin e qeverie demokratike.

Udhëheqësit e Teheranit janë në pikën e tyre më të dobët duke u përballur me thirrjet e popullit për ndryshim.

Sot bota sheh qartësisht që politika e Mullahve ka dështuar. Ky është një regjim i cili nuk ka hequr dorë nga armët nukleare. Masakra e të burgosurve politik dhe shtypja e protestuesve duhet te referohet tek këshillin e sigurisë së Kombeve të Bashkuara.

Lufta e të rinjve rebel të Iranit për të përmbysur regjimin duhet dhe meriton njohje. Zoti Zv. President luftëtarë për liri të Iranit që kam luftuar kundër regjimit, ju mirëpresim juve në Ashraf 3 dhe nesër do ju mirëpresin në Iran. '- tha Maryam Rajavi, udhëheqëse e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit.

Ora 19:49
Mike Pence në kampin MEK në Shqipëri: Amerika është shtëpia e iranianëve

1656006701_1656006689Screenshot11.jpg

Ish-zv Presidenti amerikan Mike Pence në fjalën e tij ka treguar mbështetjen për iranianët të strehuar në kampin Ashraf në Manëz të Durrësit.

“Ju falënderoj për këtë mirëseardhje kaq të ngrohtë për mua dhe gruan time të jemi sot këtu në Ashraf 3 ku flaka e lirisë digjet në Shqipëri. Është privilegj të jemi këtu në shtëpinë e lirisë së Iranit. Ne ndajmë një çështje të përbashkët. Çlirimin e popullit të iranit dhe lindjen e një Irani demokrat të lire dhe me parimet e një demokracie të qëndrueshme.  Është hera parë që vizitoj Shqipërinë dhe nuk do të flas në emër të qeverisë amerikane. Populli amerikan janë me ju që luftoni për lirinë e Iranit. E di që shumë amerikane dhe qytetarë amerikane kanë familjaret e tyre dhe 1.5 mln amerikane kanë lindur në Iran, që do të thotë se Amerika është shtëpia e iranianeve. Shumë prej tyre erdhën dhe zgjidhen SHBA si vendin e tyre pas 1989 pasi e dinin që Amerika është toka e lirisë”, tha Pence.

Ora 18:41
FOTO/ Ish-zv.presidenti amerikan Mike Pence mbërrin në Shqipëri, të pranishëm Balla, Alibeaj dhe Kryemadhi

Ka mbërritur në Shqipëri ish-zëvendës Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence.

Mësohet se ish-zv. Presidenti Pence është pritur nga shumë politikanë shqiptarë të të gjitha forcave politike, si Taulant Balla, Enkelejd Alibeaj, Monika Kryemadhi, Pandeli Majko, Belind Këlliçi, Mimi Kodheli, Emiriana Sako, si dhe deputetë të tjerë nga të tre forcat politike.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë