Itali, arrestohet shqiptari i arratisur, i dënuar për vrasje në tentativë që përdorte 7 identitete

Itali, arrestohet shqiptari i arratisur, i dënuar për vrasje në tentativë që përdorte 7 identitete

Karabinieria italiane ka arrestuar shqiptarin Leonard Kote, 54 vjeç nga qyteti i Elbasanit, i dënuar nga Gjykata e Bergamos, në Itali në vitin 2002 me 12 vjet burg për posedim armësh dhe krimin e vrasjes së mbetur në tentativë, teksa më 15 shkurt të vitit 1997 pas një zënke me një bashkatdhetar të tij në sallën e lojrave Bowling në Mozzo, kishte tentuar ta qëllonte me pistoletë.

Ai u lokalizua nga forcat e njësisë hetimore të karabinierisë së Bergamos në vazhdën e hetimeve që synonin kontrollimin dhe kapjen e të arratisurve.

Falë bashkëpunimit të Shërbimit të Bashkëpunimit Policor Ndërkombëtar dhe autoriteteve policore në Tiranë, ai iu nënshtrua arrestimi të përkohshëm për tu ekstraduar më pas nga policia shqiptare.

I arrestuari, në arresët shtëpie që nga viti 2013, ndër vite kishte krijuar 7 identitete fiktive për t’i shpëtuar kapjes. I burgosur më parë edhe në Shqipëri, pas ekstradimit Leonard Kote do të duhet të shlyej dënimin e mbetur.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mijte Kriminele kudo qe te guten...: 21/03/2020 13:33

    Budallejnte harojne qe mijnte Kriminele ,,kudo qe te futen,,Burgu i prete .. Ndergjegjesohuni höre Idiote,, me Pune te ndershem ,,Jetohet jeta qe na ka dhuruar Zoti ...mos U nepsi nga Politikanet ,,qe edhe vjedhin edhe vrasin dhe nuk Ju gjen gje ..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

Ndeshja Shqipëri-Islandë, policia plan masash, nga ora 18:00 bllokohen disa segmente rrugore

Ndeshja Shqipëri-Islandë, policia plan masash, nga ora 18:00 bllokohen disa segmente rrugore